Köpeklerde Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kasım 7, 2022 by Hıdır Çelik0

Hepimiz köpeklerimizin etrafta koşturduğunu ve oynadığını sonra aniden arka bacaklarını kulağına kaldırıp kaşımak için çırpındığını gözlemleriz ya da kanepede uzanırken bir anda patilerinin arasındaki kürkü kemirebilir. Her iki durumda da köpeğinizin hoşuna gitmeyen kaşınma ihtiyacı olduğunu basitçe anlayabilirsiniz. Köpeklerde ara sıra kaşıntı normal kabul edilir ancak aşırı kaşıntı genellikle tüylü arkadaşınızda bir sorun olduğuna dair bir uyarı işaretidir. Köpeğiniz normalden daha fazla kaşınıyorsa pire veya deri enfeksiyonu gibi bir sorunu olabilir. Ama aynı zamanda egzama belirtisi de olabilir!

Tıpkı insanlar gibi tüylü arkadaşınız da egzamaya yakalanabilir ve bu, insanlarda görülen egzamaya nispeten benzer. Köpeklerde egzama da oldukça yaygındır, ancak çok az sayıda evcil hayvan sahibi, köpeklerinin bu kaşıntılı, rahatsız edici duruma sahip olabileceğinin farkındadır.

Köpeklerde (ve insanlarda) egzama, “atopik dermatit” klinik adıyla bilinir. Köpeklerde cilt rahatsızlıkları yaygındır ve atopik dermatit, veterinerler tarafından en sık görülenlerden biridir ve tüm köpeklerin %10-15’ini etkilediğine inanılmaktadır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de egzama derilerini etkileyerek kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olur. Aynı zamanda uzun süreli veya “kronik” bir durumdur, bu da köpeğinizin hayatı boyunca bu deri rahatsızlığını yaşayabileceği anlamına gelir.

Egzama yaşamı tehdit eden bir durum değildir, ancak köpeğiniz için çok rahatsız edicidir ve yaşam kalitesini etkileyecektir. Ayrıca, onları sağlıklarını riske atabilecek ikincil enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır.

KÖPEKLERDE EGZEMA NEDENLERİ NELERDİR?

Köpeklerde egzama genellikle alerjik reaksiyonun sonucu olan atopik dermatit ile bağlantılıdır. Bu, köpeğinizin yediği bir şeyin veya çevrede derisiyle temas eden bir şeyin alerjik reaksiyonu tetiklediği anlamına gelir. Alerjik reaksiyon, iltihaplanmaya neden olan aşırı aktif bağışıklık tepkisidir.

Enflamasyonun kendisi de rahatsız edicidir ve sıklıkla döküntüler ve çok kaşıntılı kuru ciltte ağrılı lekeler gibi semptomlara neden olur!

Köpeğiniz bu semptomlardan doğan kaşıntıyı hafifletmek için ağrılı noktalarını kaşır, ısırır ve yalar, ama bu cildi tahriş eder ve enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon daha sonra iltihabı ve kaşıntıyı daha da kötüleştirir.

KÖPEKLERDE ALERJİ VE ATOPİK DERMATİTİN ORTAK NEDENLERİ:

Gıda alerjileri veya intoleransları

parazitler

Polen

Tahriş edici bitkilerle temas

Kimyasallara maruz kalma (ev temizleyicileri, böcek ilaçları vb.)

Kaşıntılı ve rahatsız edici cilt her zaman alerjilerin bir sonucu değildir, aynı zamanda çok sıcak veya çok soğuk havalardan da kaynaklanabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bu durumlarda köpeğinizin cildi kuruyabilir ve kaşınabilir.

Egzamanın diğer bir yaygın nedeni enfeksiyonlardır ve bunlara virüs, bakteri veya mantar neden olabilir. Ne yazık ki, egzama ve ağrılı cildi kaşımak ikincil enfeksiyonlara yol açabilir, çünkü diğer kötü patojenler kırık cilt yoluyla vücuda girebilir.

Genetik, köpeklerde egzama nedeninde önemli bir rol oynar, çünkü ebeveynleri bu duruma sahipse bir köpeğin egzamaya sahip olması çok daha olasıdır.

Doğal Egzama İlaçları Nelerdir?

Etkilenen cildi tedavi etme süreci oldukça zaman alıcı olabilir, çünkü her yöntem altta yatan sorunu çözmek için uzun vadeli bir sürecin parçasıdır. Mümkün olduğu kadar çok canlıyı öldürmek için köpeğin iki günde bir sirke veya bitkisel solüsyonla yıkanması gerekir. Sonraki banyoları normalde olduğu gibi yaptırılabilir; bu da, kötü kokuların kalıcı olmasını önleme avantajına sahiptir.  Bir alerjinin nedenini belirlemek, veterinerin veya sahiplerinin köpeği olası uyaranlarla tanıştırmadan önce sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortama yerleştirmesini gerektirecektir. Alternatif olarak, köpeğin derisinin bir kısmı tıraş edilebilir ve meydana gelebilecek herhangi bir reaksiyonu ölçmek için farklı noktalara potansiyel alerjenler uygulanabilir. Son olarak, köpeğinizin hissettiği rahatsızlık için gerçek bir rahatlama önerisi olarak, etkilenen bölgeyi serin ve nemli tutup, sahibinin düzenli olarak, veteriner hekimin vereceği bir solüsyon uygulaması olacaktır. Köpeğin hapları reddetmeye başlamamasını sağlamak için, gıda takviyelerinin hayvanın normal öğünlerine dikkatlice karıştırılması önerilir.

Köpeklerde Doğal Egzama Tedavilerinin Etkinliği 

Genel anlamda, köpekerde doğal egzama ilaçlarının etkileri tatmin edici olma eğilimindedir, ancak bazı ırkların tedaviye karşı farklı seviyelerde alıcılığı olabilir. Farklı alerjenlere karşı bağışıklık geliştirmek diğerlerine göre daha zor olabileceğinden, bazen antihistaminik ilaçların kullanılmasını gerektirebilir ve herhangi bir etkinin kalıcılığı vakadan vakaya farklılık gösterir. Sentetik ilaçlar gibi alternatif tedaviler, bu tür ilaçların konsantre doğası nedeniyle bazı köpekler için daha iyi sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, kullanılan ürünlerin köpeklerde kullanılmak üzere özel olarak formüle edildiğinden ve toksik buldukları maddeleri (çinko gibi) içermediğinden emin olmak önemlidir.

Köpeklerde Doğal Egzama Tedavisi

Egzama, başarıyla tedavi edildikten sonra, cildin iyileşmesini sağlamak için köpeğin kısa bir dinlenme süresine ihtiyacı olacaktır. Derinin gerçekten tahriş olduğu ve yaraların oluştuğu durumlarda, enfeksiyon kapma olasılığını azaltmak için köpeğin açık hava aktivitelerini kısıtlamak ihtiyatlı olabilir. Bu durumun nedeninin köpeğin mamasında bulunan bir alerjen olduğu tespit edilirse, belirli öğünlerin aşamalı olarak yavaş yavaş kesilmesi için birkaç hafta verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Tedavi tatmin ediciyse, veteriner genellikle bir takip randevusu almayı gerekli görmez, ancak kötü görünen ve tahriş olmuş cilt gibi komplikasyonlar kliniğe tekrar ziyaret gerektirebilir.

Köpeklerde Doğal Egzama Tedavilerinin Maliyeti

Yulaf ezmesi, biberiye veya papatya gibi malzemelerin genellikle fiyatları uygun olduğu için, egzama tedavisinde doğal ilaçların çoğunun maliyeti minimumdur. Ek olarak, çoğu bitkiyi kendi bahçenizde yetiştirebilir, bu da hem erişim kolaylığı sağlar hem de mali yükü daha da azaltır. Omega yağları ve iyot gibi hap şeklinde bulunabilen takviyeler genellikle biraz daha pahalıya mal olur. Bunlar, insan yapımı nemlendiriciler ve ilaçlarla aynı harcama düzeyinde olmayacak olsa da, bir şişe yüksek kaliteli köpeğe özgü ürün (steroid krem gibi) için bitkisel olan ürünlerin giderine nazaran yüksek maliyetli bütçe hesaplanabilir. Bununla birlikte, sentetik bir seçenek daha hızlı sonuçlar verebilir, bu nedenle ciddi durumlarda paraya değebilir. Ve her durumda veteriner hekiminizden destek almayı unutmayın.

Köpeklerde Egzama için Doğal  Çözümlerindeki Önemli Hususlar

Egzama için doğal ilaçlar genellikle oldukça etkili olsa da, birçok sahip, sentetik alternatiflerden daha az etkili olabileceğinden endişe ediyor.  Bu bir dereceye kadar doğrudur, çünkü ciddi bir egzama vakasını çözmek için hızlı etkili ve güçlü bir çözüme ihtiyaç duyabilir. Daha zayıf bir tedavi yönteminin fazla bir etkisi olmayabilir, potansiyel olarak akarların ve pirelerin daha fazla hasara ve tahrişe neden olarak enfeksiyon riskini artırmasına izin verir.  Köpeğiniz için doğal bir çarenin uygun yaklaşım olduğundan emin olmak için, bir tedaviye karar vermeden önce bir veterinere danışmak her zaman akıllıca olacaktır.

Köpeklerde Egzamayı Önlemenin Yolları

Köpeğinizi egzamadan korunmasına yardımcı olmak için atılabilecek birkaç temel adım vardır.  Bunlardan ilki, mümkün olduğu kadar gıdalarına herhangi bir tür tahıl koymaktan kaçınmaktır. Bu bitkiler insan beslenmesinin temel bir parçasını oluştursalar da, özellikle köpeklerin bağırsaklarını tahriş edebilirler ve sonuçta cilt sorunlarına neden olan yetersiz beslenme ve alerjik reaksiyonlarla sonuçlanabilecek bir dizi sindirim sorununa neden olabilirler. Aynı zamanda, havadaki yüksek polen seviyelerine bir tepki olarak, durumun ilkbaharda kendini göstermesi de biraz yaygındır. Sahipler, akşamları geç saatlerde ve sabah erken saatlerde köpeği gezdirerek, gündüzleri bitkiler tarafından salınan çok miktarda polenle karşılaşmaktan koruyabilirler.  Benzer şekilde, kış aylarındaki soğuk hava, havadaki kuruluk nedeniyle durumu tetikleyebilir. köpeğinizin sorunlu cilt bölgelerini nemli tutarak egzamanın alevlenmesini önleyebilirsiniz. Ve son olarak her zaman bir veteriner hekimden destek almak, sizi en doğru tedaviye ulaştıracaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği

Biz Kimiz?

Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği, diğer bölgelerdeki klinik tecrübelerindeki hizmet kalitesini Üsküdar’da devam ettirmek için kurulmuştur.


HIZLICA ARAYIN

0533 498 96 62ZİYARET EDİN

Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 ÜsküdarSosyal Hesaplarımızı Takip EdinCopyright by Dr. Pati ® 2020.    KVK Aydınlatma Metni