2024 Köpek Aşı Takvimi ve Köpek Aşı Fiyatları [Güncel]


Dr. Pati Veteriner Kliniğine bal isimli kedimle gidiyorum balim mantar hastalığına yakalanmıştı 4 ay kısa bir surede mantar hastalığını iyileştirdik. Dr. Pati’ye çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 senedir Dr. Patiye gidiyorum ilgi çok güzel her şey için çok teşekkür ediyorum.

-Murat Dinç

İnsanlarla uzun bir geçmişi bulunan ve hayatımızın büyük bir parçasını oluşturan köpekler de insanlar gibi hasta olabilmektedir. Özellikle ilk defa köpek sahiplenen bireyler, köpek aşıları hakkında çok fazla şey bilmeyebilir. Bu bireyler, evcil hayvanlarının hastalık kapmaması için bu aşılara oldukça özen göstermelidir.

Yetişkin köpeklerin yanı sıra küçük köpek yavrularının da bakıma ihtiyaçları vardır. Köpek yavruları yeni doğdukları zaman oldukça savunmasız olabilmektedir. Bu durumda köpek yavrularının hastalanmasına sebebiyet verir. Bu hastalıkları engelleyebilmek için köpek aşıları hakkında araştırma yapılmalı ve bu aşıları zamanında yaptırmak öncelikler arasında olmalıdır.

Yaptırılması Gereken Köpek Aşıları Nelerdir?

Köpeklerinize yaptırabileceğiniz birçok aşı çeşidi vardır. Bu aşılar, köpeklerinizi hastalıklardan korumaktadır ve köpeklerinizin sağlıklı büyümesini sağlamaktadır. Aşılar ilk birkaç ay veterinere gidilerek yaptırılır. Bunun için aşı takvimleri mevcuttur ve takvime bakılarak yaptırılması gereken aşıları işaretleyebilirsiniz.

Parainfluenza Aşısı

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan olan parainfluenza, birçok köpeğin bir arada olması ile gelişir. Genellikle barınaklarda bulunan köpeklerde oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın belirtileri kuru öksürük, burun akıntısı, hapşırma, ateş ve benzeri diyebiliriz. Bu hastalığın önlenebilmesi için erken safhalarda müdahale edilmelidir.

Canin parvoviral enterit (köpek kanlı ishal)

Özellikle aşısız yavru köpeklerde çok sık karşılaşmaktayız. Bu hastalığa yakalanan köpeklerde en çok dikkat çeken belirti ise bir gün öncesinde çok haraketli kıpır kıpır olan evcil dostumuzun bir gün sonrasında halsiz ve bitkin olduğunu görürüz. İlk olarak kusmayla başlar ve arkasından ishal görülür. İshal daha sonrasında kanlı ve pis kokulu bir hal alır. İshal ve kusmayla beraber yoğun bir sıvı kaybı vardır. Tedavi imkanı düşüktür. Bu semptomlar görüldüğünden itibaren vakit kaybetmek sizin tedaviye başlanılması gerekmektedir. Tedavide ilk dört gün önemlidir. Bu hastalıktan korunabilmek için minimum 15-21 ara ile iki aşı yapılması gerekmektedir. Yılda tek doz tekrarı yapılması evcil dostumuzun bu hastalığa karşı koruyuculuğunu arttırır. Köpek kanlı ishal etkeni karma aşı içerisinde bulunur.

Distemper (köpek gençlik hastalığı)

Kanlı ishalde olduğu gibi yavru köpekler de görülme sıklığı yüksektir. Hastalık ishal ve kusmayla seyreder. Viral bir hastalık olduğu için tedavi şansı düşüktür.
Kanlı ishalden farkı ishalde kan görülmez. Ayak taban yastıklarında ve burun mukozasında sertleşme (keratinleşme) görülmekte. Bazen gözlerde iltihaplı akıntı görülür. Dalgalı ateşle seyreder. Köpek gençlik hastalığını atlatan köpekler de kaslarda tikler ve kasılmalar kalıcı bir hal alır. Hatta halk arasında DANS eden köpek sendromu olarak ta bilinir. Bu hastalığı atlatan köpeklerin çoğu ileriki yaşında OLD DOG ENSEFALİT (yaşlı köpek hastalığı) ortaya çıkabilmektedir. Yaşlı köpek hastalığına yakalanan köpekler de ise tedaviye yanıt alınamamaktadır.
Bu hastalıktan korunabilmek için 15-21 ara ile minimum iki doz aşı yapılması gerekmektedir. Yılda tek doz tekrarı yapılması bu hastalığa karşı evcil dostumuzun koruyuculuğunu arttırır. Köpek gençlik hastalığı etkeni karma aşı içerisinde bulunmaktadır.

Adeno virüs (tıp 1 ve tıp 2)

Köpeklerde genellikle karaciğerde yangılarıyla beraber dolaşım bozukluklarına sebep olur. Hastalık etkeni bir çok organa yayılır ve organların damar yüzeyine yerleşerek dolaşım bozukluklarına sebep olur. Hastalığın akut (hastalığın başlangıç) döneminde dolaşım bozukluğuna bağlı olarak gözde ödem oluşturur. Köpeklerde hastalığın tipik belirtisi olan BLUE EYE (mavi göz) görülür. Hastalık ileriki sürecinde böbreklere yerleşir ve buradan çevreye yayılımı söz konusudur.
Adeno virüs tıp 2 ise üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur.
Adeno virüs ölüm oranı düşüktür fakat evcil dostumuzun bağışıklığını da baskılayacağı için miks enfeksiyonlara ( diğer hastalıklara zemin oluşur) neden olur. Bu sebepten dolayı ölüm oranı yükselir.
Bu hastalardan korunmak için 15-21 gün arayla minimum iki doz aşı yapılması gerekmektedir.
Yılda tek doz tekrarı yapılması bu hastalığa karşı evcil dostumuzun koruyuculuğunu arttırır. Köpek gençlik hastalığı etkeni karma aşı içerisinde bulunmaktadır.

Leptospiroz Hastalığı Aşısı

Bu hastalık, genel olarak sıçanlardan bulaşmaktadır. Ölümcül bir hastalıktır ve köpeklere kesinlikle yaptırılması gereken aşılar içindedir. Leptospiroz aşılarının belirtileri arasında ateş, yorgunluk, kusma, ishal, burun akıntısı ve benzeri semptomlar vardır. Köpekleriniz doğru yaşta bu aşılardan olursa leptospiroz hastalığına karşı önlem alınabilir.

Kuduz Aşısı

Hayvanlardan insanlara geçen bu hastalığın önlenebilmesi için kuduz aşısı olmak gerekmektedir. Genellikle kuduz virüsü taşıyan yabani hayvanlardan bulaşmaktadır. Bu aşıların belirli periyotlarla yaptırılması gereklidir. Belirli aralıklarla yapılan bu aşılar köpeklerinizi bu hastalıktan korumaktadır.

Lyme Hastalığı Aşısı

Bu hastalığın bulaşma faktörünün sebebi, kene ısırmalarıdır. Bu hastalık, köpekler dışında birçok hayvanda görülebilmektedir. Lyme hastalığı genellikle böbreklere zarar vermektedir. Kene ile temastan sonra 2-3 ay sonra ilk belirtilerini gösterir. Belirtileri arasında topallık, kemik ve kaslarda şişme, ateş, iştahsızlık vardır. Köpek aşıları takviminde yer alması gereken aşılardandır ve köpeğinizi lyme hastalığına karşı aşılatmalısınız.

Bronchine Hastalığı Aşısı

Bronchine bakterisi ile köpeklere bulaşan üst solunum yolu hastalığıdır. Üst solunum yollarına zarar veren hastalık kronik bir öksürük meydana getirir ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bu aşının uygulamasının iki türü vardır. Birincisi deri altına enjeksiyon yapma işlemidir. Diğer yöntem ise KC aşısıdır ve nazal boşluğa uygulanmaktadır.

Korona Virüs Hastalığı Aşısı

Korona virüsün köpekleri nasıl hasta ettiğine dair kesin bilgiler yoktur. Ancak bazı semptomlara neden olduğu bilinmektedir. Bu belirtiler arasında iştahsızlık, kusma ve ishal durumlarını örnek verebiliriz. Günümüzde devam eden hastalıklardan olduğu için ilaç yönünden bir tedavisi bulunmamaktadır.

Mantar Hastalığı Aşısı

Yavru köpeklere uygulanan köpek aşıları içindedir. Nemli ortamlarda bulunan köpeklere uygulanan aşı çeşitlerindendir. 15 gün ara ile 2 doz mantar aşısı yaptırılmalıdır.

Köpek Aşı Takvimi

Yetişkin ve yavru köpeklere, sahiplenildikleri andan itibaren birçok bakım yapılmalıdır. Köpeklerin beslenme düzenlerinden aşılarına kadar her şeye dikkat etmek gerekmektedir. Hem yavru oldukları dönemde hem de sonrasında yapılması gereken aşılar aksatılmamalıdır. Bundan dolayı köpek aşı takvimi bize rehber olacak bilgileri içerisinde barındırır. Bazı aşılar, tüm köpeklere uygulanmakta olunup bazıları ise belirli özelliklere göre belirlenmektedir.

6-8 Hafta Aralığı Köpek Aşı Takvimi

Yavru köpeklere ilk veteriner uygulamasının yapıldığı dönemdir. Bu dönemdeki köpek aşı takvimi içinde genel sağlık kontrolleri ve hastalıkları önleyecek aşı uygulaması yer almaktadır. Parainfluenza ve leptospitos hastalıklarına karşı koruyucu aşılar bu dönemde yapılmaktadır. Bu aşılar, karma olacak şekilde köpeklere uygulanır. Bu aylarda yapılan bu aşılar sayesinde yavru köpeklerin hastalıklara karşı bağışıklığı artar ve hastalıklardan korunma düzeyi oldukça yükselir.

9-12 Hafta Aralığı Köpek Aşı Takvimi

Bu süreç, ikinci veteriner uygulamalarını kapsamaktadır. Bu dönemde yavru köpeklerin fiziksel muayeneleri yapılır ve genel sağlık durumlarına bakılır. 6-8 hafta içindeki ilk karma aşıların ikincisi 9-12 haftada uygulanır. Bakterilere yol açan bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar yaptırılır. Bronchiseptika bakterisi için bu dönemde önlem almak gerekir. Şiddetli öksürüklere neden olan bu bakteriler ölümle sonuçlanabileceği için dikkat edilmelidir.

Sindirim sistemine saldıran korona virüse karşı bu dönemde aşı yaptırılması uygundur. Ancak köpek yavrularına uygulanan aşılar, insanlara uygulananlardan farklılık göstermektedir. Bütün bu uygulamalar yerine getirildikten sonra köpek aşı takvimi olması gerektiği gibi tamamlanır.

12-14 Hafta Aralığı Köpek Aşı Takvimi

  1. aydan sonraki süreçte tekrar veteriner ziyaretine gidilmelidir. Diğer haftalık dönemlerde olduğu gibi burada da genel sağlık muayeneleri yapılır. Bakterilere karşı aşılar tekrarlanır ve bu dönemde kuduz aşısı da köpek aşı takvimi içerisine eklenir. Kuduz hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlar arasında ateş, aşırı tükürük üretimi, ishal, kusma ve uykusuzluk mevcuttur. Bu hastalık ölümle sonuçlandığı için erkenden aşı yaptırmak gereklidir.
  2. hafta içerisinde yapılması gereken en önemli aşılardan birisi lyme hastalığı aşısıdır. Keneler yolu ile bulaşan bu haftalık, tedavi edilmezse ciddi sonuçlara maruz bırakır. Enfekte olunduğunda kas ve kemiklerde şişmeye sebebiyet verir. Bu süreçte yapılması gereken uygulamaları köpek aşı takvimi aracılığı ile kontrol edebilirsiniz.

Yetişkin Köpek Aşı Takvimi

Yavru köpekler, ilk aylarda aşı olduktan sonra bu aşıların koruma süresi belirli bir dönem sonra bitmektedir. Gerekli olan bağışıklığı yükseltmek ve koruma süresini uzatabilmek için bu periyotları tekrarlamak gereklidir. Kuduz hastalıklarını önleyen kuduz aşıları 1 yıl sonunda tekrar uygulanmalıdır. Aşıların tekrarlatılma periyotları, ülkelere göre değişmektedir. Bazı ülkelerde kuduz veya lyme aşıları daha değişik sürelerde yapılmaktadır.

İlk aylarda yapılması gerekli olan karma aşıların her sene tekrar yaptırılması zorunludur. Bunun gibi kuduz aşısı da 1 yıl sonunda tekrar periyotuna girer ve aşı uygulaması yapılır. Bronchine aşısının koruyuculuğu da bir yılı kapsadığından tekrarlanır. Halen devam etmekte olan korona virüs aşısının da bir yılda yaptırılması ön görülmektedir.

Bütün bu aşıların yanında iç ve dış parazitler olarak meydana gelen bazı hastalıklar vardır. Çevresel koşullardan meydana gelen bu bakteriyel bileşenleri için de veterinerinizle iletişim halinde kalmalısınız. Bu bakteriyel oluşumları engelleyebilmek için köpeklerinize zamanında aşı yaptırılması gerektiğini unutmamalısınız.

Köpek Aşı TakvimiKarma Aşı


Karma aşı 2 doz uygulanan en önemli aşılardan birisidir.


Kuduz Aşısı


Yavru köpeklerde en az 90 günlükten itibaren yapılmaktadır. Öncesinde diğer aşılara başlanır.


Bronshine Aşısı


Karma, kuduz, Lyme, mantar ve bronshine aşısı yılda bir kere tekrarı yapılmaktadır.

Köpek Aşı Fiyatları

Köpek aşılarının fiyatları, veterinerlerin sunduğu hizmete göre farklılaşabilmektedir. Burada dikkate alınacak noktalardan birisi hangi tür muayene ve aşı için gelindiğinin belirlenmesidir. Genel sağlık durumu, aşılar ve diğer hastalıkların ücretleri değişiklik gösterdiğinden tam fiyat aralığı vermek zorlaşabilmektedir. Ancak ihtiyaca ve duruma göre ücretlendirmeler belirlenmektedir.

Köpek aşı fiyatları oturulan bölge, köpeğin cinsi, kilosu ve yaşına göre farklılaşır. Veterinerlik hekimliği her yıl düzenli olarak aşı fiyatlarını yayınlamaktadır. Bu duruma göre yapılacak muayene ücretleri çok farklı olmayacak şekillerde her yerde geçerli olmaktadır.

✅Kuduz aşısı fiyatı 700 TL
✅Bronşin aşısı fiyatı 900 TL
✅Lyme aşısı fiyatı 1200 TL
✅Karma aşı fiyatı 900 TL
✅ Dış Parazit 300- 700 TL
✅İç Parazit 300 -700 TL

Köpek Aşı Fiyatları Muayene Ücretleri

Veteriner kliniklerine getirilen köpekler genel olarak detaylı işlemlerden geçer. Evcil hayvanın sahibi köpeğin ne amaçla geldiğini bir forma doldurur ve bunlar kayıt altına alınır. Eğer köpek muayenesi için genel sağlık taraması isteniyorsa veterinerler buna göre gerekli işlemleri yaparlar.

Öncelikle köpeklerin derdini en iyi bilen kişiler sahipleridir. Böyle durumlarda veteriner doktorlar ile evcil hayvanınızın durumu hakkında konuşmalısınız. Köpeğinizin ne gibi hastalığı olduğu bu şekilde anlaşılabilir. Veterinerler sıralı bir şekilde genel sağlık kontrolü yapmaktadır. Köpeğin sahibi ile konuştuktan sonra yapılacak olan şey köpeğin belirli bölgelerini incelemektir. Köpeğin gözlerine bakılmalı, elle vücudunu incelemeli ve steteskop kullanarak gerekli muayene yerine getirilmelidir. Muayeneler için uygulanan köpek aşı fiyatları ise 900 1200 TL arasında değişiklik gösterir.

Karma Aşı Fiyatları

8 haftalık olan yavru köpeklere uygulanan aşı türleri olarak karşımıza karma aşılar çıkmaktadır. Mutlaka yaptırılması gereken aşılardan birisidir. Birinci dozdan 20 gün sonra ikinci doz, 16 haftalıkken üçüncü doz ve 1 yıldan sonra tekrarlanması gereklidir.

Karma aşılar, köpek gençlik hastalığı gibi durumlara karşı koruma sağlar. Bu virüs, uzun süre dış ortamda kalır ve bulaşıcılığı yüksektir. Bundan korunmak için karma aşılar kritik rol oynamaktadır. Karma köpek aşı fiyatları 900 TL arasında olmaktadır.

Kuduz Aşısı Fiyatları

Kuduz hastalığı uzun zamandır insan hayatında var olmaktadır. Gerekli aşı önlemleri alınmaz ise ölümcül sonuçları olan bir hastalıktır. Bu hastalık, kuduz olan bir hayvanın ısırması sonucu insan veya hayvanlara bulaşır. Dünyada etkilere halen süren bir hastalık olan kuduz, her yıl birçok insanın ölümüne sebep olmaktadır.

Kuduz aşısı yaptırılmasının nedeni, başka bir hayvanın ısırması sonucunda olabileceklere karşı önlem aldırmaktır. Böyle yaralanmalar meydana sıklıkla gelmektedir. Özellikle evcil hayvanlarınızı diğer yabani hayvanlardan korumanız önerilir. Eğer hayvanınıza aşıları zamanında yaptırmazsanız kuduz olma ihtimali yüksek görünecektir. Bu durum hem sizin için hem de doktorunuz için riskli olmaktadır. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda kuduz aşı fiyatı 700TL’dir.

Korona Virüs Aşı Fiyatları

Dünyada yaşanan salgından dolayı hem insanlar hem de hayvanlar etkilenmiştir. Korona virüsün insanlarda ve hayvanlarda ortaya çıkardığı etkiler arasında farklılıklar vardır. Bu virüs çeşidinin insanlarda ortaya çıkardığı sonuçlar ortadadır. Ancak köpekler ve diğer hayvanlar için durum aynı değildir. Korona virüsün köpeklerdeki etkileri çok yaygın olmasa da birkaç tanesini sayabiliriz.

Köpeklerde insanlarda oluşan birkaç etkiyi yaşayabilirler. Bunlar arasında iştahsızlık, ishal ve benzeri problem olarak karşımıza çıkar. Korona virüs köpek aşı fiyatları ise 900TL arası olarak belirlenmiştir. Fiyatlar her yıl değiştiği için bu düzenlemeler değişebilmektedir.

Bronchine Aşı Fiyatları

Üst solunum yollarını etkileyen bronchine hastalığı ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Köpek boğmacası da denilen bu hastalığa karşı bronchine aşıları uygulanmaktadır. Bu aşılar sayesinde ölümcül hastalık riskinden evcil hayvanınızı kurtarabilmeniz mümkün hale gelmektedir. Bu aşılardaki yöntemlerden birisi deri altına enjeksiyon diğeri ise nazal boşluğa uygulanır. Bu aşı uygulaması yapıldıktan sonra başka uygulamaya gerek yoktur. Bronchine bir diğer adı ile Bordetella aşısı fiyatları 900TL olarak belirlenmiştir.

İç Parazit Aşı Fiyatları

Köpeklerin bağışıklık sistemleri parazitlere karşı zayıftır ve aşı olarak bunun üstesinden gelmeleri gerekmektedir. Bu parazitler sadece köpekler için değil köpek sahipleri içinde birer tehdittir. İç parazit aşıları, başlangıç aşamasında 15 gün ara ile tekrarlanan ve sonraki dönemlerde 3 ayda bir yinelenen uygulamalardır. Bu uygulamalardaki amaç, parazitlerin köpek vücuduna verebileceği zararı azaltmaktır. İç parazit aşı fiyatları 300-700 TL civarında belirlenen fiyat aralığındadır.

Dış Parazit Aşı Fiyatları

Bir aylık olan köpeklere uygulanabilen anti parazit ilaçlar, kene ve benzeri hastalık yapan şeylere karşı etkilidir. Dış parazitlerde 3 ayda bir tekrarı yapılan aşılar arasındadır. Özellikle sokakta oldukça vakit geçiren evcil hayvanınız varsa parazitler karşı oldukça dikkatli olmalısınız. Veteriner doktorların vereceği tavsiyeler doğrultusunda bu aşıları düzenli olarak yaptırabilirsiniz. Aşı fiyatlarının detaylarını öğrenmek için kliniğimize başvurabilirsiniz.

EN İYİ REFERANS İYİ BİR KELİMEDİR
DUDU ERDEMİR


Kanlı ishalli köpeğimi Serkan Bey 4 günde tedavi etti. Serkan Beye teşekkür ederim.
ŞÜKRAN YILMAZ


Daha önce kedim 5. kattan düştüğünde ve aşılarında Serkan Bey kedimizle ilgilendi. Makul bir fiyatı vardı. Güleryüzlü, kibar ve ilgiliydi.
OKAN ÇİÇEK


Önce kedimizin sağlığını sonra bizi düşünüyor. Mutlaka birden fazla alternatif sunuyor. Çok düşünceliler.
HASAN HÜSEYİN DEMİR


Üsküdar veteriner kliniklerine yeni dahil olan Dr. Pati’ye gönülden referans oluyoruz.


Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği

Biz Kimiz?

Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği, diğer bölgelerdeki klinik tecrübelerindeki hizmet kalitesini Üsküdar’da devam ettirmek için kurulmuştur.


HIZLICA ARAYIN

0533 498 96 62ZİYARET EDİN

Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 ÜsküdarSosyal Hesaplarımızı Takip EdinCopyright by Dr. Pati ® 2020.    KVK Aydınlatma Metni