Veteriner Sağlık Rehberi

Pati kurtaran pratik bilgiler


06/Ağu/2022

Kedi kısırlaştırma işlemi, günümüzde pek çok kediye uygulanan ve uygulanması da uzman veteriner hekimler tarafından tavsiye edilen işlemlerden bir tanesidir. Kedilerin de diğer tüm canlılar gibi hormon sistemleri mevcuttur ve içgüdüsel olarak yaşamlarında bu hormon sistemlerinden salgılanan hormonlara göre birtakım davranışlar sergilerler.

Çiftleşme isteği de kedilerde bulunan üreme hormonunun var olması ile meydana gelmektedir. Bu sebeple kediler içgüdüsel olarak çiftleşmek isterler. Fakat kediler için çiftleşmek bazen kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Buna en büyük örnek olarak kediler bazı hastalıkları çiftleştikleri diğer kedilerden kolayca kapabilmektedir. Bir ev kedisi dışarıdaki bir kedi ile çiftleştiği zaman çok ağır bir hastalık kapabilir ve bünyesi bu hastalığı kaldıramayarak hayatını kaybedebilir. Bu nedenle kedilerin kısırlaştırılmasının veteriner hekimler tarafından onaylandığı bilinmektedir.

Kedilerin kısırlaştırılmasının bir diğer önemli sebebi ise bir doğumda çok fazla sayıda yavru dünyaya getirebilmeleridir. Kediler çiftleştikten sonra doğum esnasında 3, 4, 5 ya da 6 yavru dünyaya getirebilmektedir. Bu nedenle tüm bu kedilerin bakımı çok zor olmaktadır. Ve maalesef ki çok sayıda doğum yapan kedilerin yavrularının doğum kilosu daha düşük olur, vücut bağışıklık sistemi de zayıf olur. Bu nedenle kediler kolay bir şekilde hastalıklara yakalanıp çok kısa sürede hayatını kaybedebilmektedir. Bu nedenle kedi kısırlaştırma işlemi günümüzde çokça uygulanan bir işlemdir.

 

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kedi kısırlaştırmanın hayvanlara çok daha fazla yararı vardır. Bu yararlara kısaca bir göz atalım:

 • Kedi kısırlaştırmak hayvanları pek çok ölümcül hastalıktan korumaktadır. Bu hastalıklara örnek olarak kanser, metritis, yumurtalık kistleri, benign prostat hiperplazisi, perianal adenom ve pirometra gibi pek çok hastalık örnek verilebilir. Kedi kısırlaştırma işlemi sayesinde üreme organlarında yapılan operasyonlar ile birlikte bu hastalıkların olma imkanı ortadan kalkmaktadır.
 • Kediler üreme hormonları nedeni ile bazı üreme dönemlerinde saldırgan ve agresif olabilmektedir. Kısırlaştırma işlemi kedilerdeki üreme hormonu üretimini tamamen kaldırmaz, fakat üreme hormonun ciddi oranda az salgılanmasına sebebiyet vererek saldırganlık gibi davranışların azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Erkek kedilerde bölgesel mücadele ve işaretleme gibi içgüdüsel davranışlar da üreme hormonu ile ilişkilidir. Kedi kısırlaştırma işlemi ile birlikte üreme hormon üretimi azalacağından dolayı bu tarz içgüdüsel davranışlarda da azalma olacak ve kedilerin daha rahat bir yaşam sürmesi sağlanacaktır.
 • Dişi kediler ise erkek kedilere nazaran aşırı sevme davranışı gösterebilir. Bu durum da kısırlaştırma ile birlikte üreme hormonunun azalmasıyla sönümlenecektir.
 • Kediler hormonlarından ve içgüdülerinden dolayı bazı kavgalara girişebilir. Bunlardan ciddi yaralanan kediler çok sık görülmektedir. Kedinin bu bağlamda hayatının tehlikeye girmemesi için kedilerin kısırlaştırılması uygun görülmektedir.
 • Aynı şekilde bir başka kedi ile temasa geçmeleri ile birlikte bulaşıcı hastalık riskinden dolayı da kedi kısırlaştırmanın faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Kedilerin çoklu doğum yapabilme yetenekleri olduğu için kedilerin kısırlaştırılması ile birlikte bulunulan bölgedeki kedi popülasyonu kontrol altına alınabilecektir. Bu sayede o bölgedeki bulaşıcı hastalık riski de büyük bir oranda azalmış olacaktır.
 • Erkek kediler çiftleşme içgüdüsü ile birlikte evden ayrılıp eve gelmediği de olmaktadır. Bu durumdan sakınmak için erkek kedilerin kısırlaştırılmasının onların iyiliği yönünde olduğunu uzman veteriner hekimler söylemektedir.

 

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Kedi kısırlaştırma işlemi için veteriner hekimlerin önerdiği bazı vakitler mevcuttur fakat kedinizin veteriner muayenesi ile birlikte hazır olup olmadığına karar verilmesine göre bu durum değişiklik gösterebilir. Genel olarak kedilerin kısırlaştırılma işlemi kediler cinsel olgunluğa ulaşmadan önce yapılır. Çünkü kediler cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra agresiflik, işaretleme gibi bazı içgüdüsel davranışlar daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu davranışlar ortaya çıktıktan sonra sönümlenmesi biraz zaman alacağı için kedilerin kısırlaştırılma işlemi cinsel olgunluğa erişmeden önce yapılması gerekir.

Kedilerin kısırlaştırma işlemi bu nedenle yaklaşık olarak 6 aylıkken yapılabilir. Bu vakitten yaklaşık sekiz hafta ileri ya da geri olacak şekilde ameliyat tarihi belirlenebilir. Bu durum, kedinin cinsel olgunluğa gelme durumuna göre kediden kediye değişiklik gösterebilir. Veteriner hekiminiz en doğru zamanı sizin için belirleyecektir.

 

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kedi kısırlaştırma işlemi anatomik yapıları nedeni ile dişi ve erkek kedilerde farklı şekilde uygulanmaktadır. Erkek kedilerde testislerin çıkarılması gerekir ve bu işleme genel olarak kastrasyon adı verilmektedir. Dişi kedilerde ise rahim ve iki yumurtalık da alınarak hem oluşabilecek ölümcül hastalıkların riski ortadan kaldırılır, hem de kedi kısırlaştırılmış olur. Kedi kısırlaştırma işlemi ameliyat öncesi hazırlıkları saymazsak ortalama bir saat kadar sürmektedir. Ameliyat öncesinde kedinin bazı ön hazırlık işlemleri olmaktadır.

Ameliyat olmadan önce kedinin son 10 – 12 saat boyunca aç kalması gerekir. Bu sayede anestezi çok daha kolay bir şekilde vücuttan atılmaktadır. Ayrıca ameliyattan 6 saat öncesine kadar da artık su tüketiminin de olmaması gerekir. Daha sonra kedi için uygun olan anestezi miktarı doktorlar tarafından belirlenir ve kedi ameliyathane alınarak kısırlaştırma işlemine başlanır.

Kedi kısırlaştırma işlemi bir ameliyat olabilir, fakat bu işlem kedilere çok fazla uygulanan bir işlem olduğu için o kadar da ciddi bir operasyon değildir. Kedi ameliyat sonrası rahatlaması için birtakım ağrı kesiciler ile dinlendirilir ve kendisine geldiğinde veteriner hekimin onayı ile birlikte evine gidebilir. Eğer herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkarsa mümkün olan en kısa süre içerisinde veteriner hekimin kedinizi tekrar görmesi gerekir.

Kedinin anestezi aldıktan sonra kendisine dönmesi için biraz beklemeye ihtiyaç vardır. Kedinin aldığı anestezi miktarına göre kendisine gelmesi 12 ya da 24 saati bulabilir. Daha sonra kedi günlük işlerine dönmeye başlayabilir. Fakat her zamanki gibi enerjik olması için birkaç gün geçmesi gerekebilir, bu durum sizi endişelendirmesin. İyileşme süreci 1 haftayı bulabilen kedi kısırlaştırma işlemi 1 hafta sonunda rahatlıkla bitecektir. Önemli olan nokta ameliyat sonrasında kedinin ameliyat yarası ile oynamaması gerektiğidir. Bunun için kediye bir kedi hunisi takılacaktır ve kedinin yarası ile oynama isteği bu şekilde engellenecektir.

Kedilerin ameliyat sonrası duruma göre ameliyat dikişlerini aldırması gerekebilir. Bunun için ameliyat sonrası 10 ya da 14. gün sonunda ameliyat için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi ameliyat esnasında eriyen dikişler yapıldı ise bu işleme gerek kalmayacaktır.

Kedi kısırlaştırma işleminin kediler için oldukça yararlı olduğunu söyleyen veteriner hekimlerin sayısı çok fazladır. Fakat kedi sahipleri kedi kısırlaştırmanın günah olup olmadığı konusunda yine de bir ikileme düşebilmektedir.

 

Kedi Kısırlaştırma Günah Mı?

Kedi kısırlaştırmanın günah sayılabileceği düşüncesi, her bir canlı gibi kedilerin de özgür irade ve içgüdülerinin olması dolayısı iledir. Bu nedenle kedi sahipleri kısırlaştırma işlemini yaptırırken kendilerini kötü hissetmekte ve kedi kısırlaştırmanın günah olup olmadığını merak etmektedir. Kedi kısırlaştırmanın günah olup olmaması bazı durumlara göre değişiklik göstereceği için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Eğer kedi kısırlaştırması kedinin zararına olacak ise kesinlikle günah olduğu söylenebilir. Çünkü hiçbir sebeple masum bir canlıya zarar vermemek gerekir. Dinimizce bu yasaktır.

 

Erkek Kedi Kısırlaştırma Günah Mı?

Erkek kediler işaretleme ve bölgesel bölgesel mücadele gibi birtakım konular hayatlarını zora sokabilir. Bu içgüdülerini yerine getirirken bazı kediler ile kavga edebilir ve ciddi şekilde yaralanarak hayatını kaybedebilir. Ayrıca bazı hastalık ihtimallerinden dolayı erkek kedilerin kısırlaştırılmasında bazı hocalar bir sorun görmemektedir. Fakat esas olan nokta şudur ki; bu işlem kedinin zararına değil yararına olmasıdır.

 

Evcil Kedi Kısırlaştırma Günah Mı?

Kedi kısırlaştırma sorusu akla gelince evcil kedilerin durumu da merak edilmektedir. Eğer sadece sahibi kolaylık olsun istiyor diye kedi kısırlaştırılacaksa buna caiz değil diyen hocalar vardır. Kedinin çiftleşme hakkını sırf sahibi istemiyor diye elinden almak doğru bir davranış olmayacaktır.

 

Dinimizde Kedi Kısırlaştırma Günah Mı?

Dinimizde kedi kısırlaştırma işlemi kar – zarar durumuna göre düşünüldüğünde bir hastalık ya da ciddi bir yaralanma durumu söz konusu ise kedi için iyi olacağından caiz olarak görülmektedir.

 

Kedi Kısırlaştırma Günah Mı Diyanet

Diyanet Kurulu, kedi kısırlaştırmanın bölgesel popülasyonu ciddi oranda düzelteceği, kediyi hastalıklardan koruyacağı gibi önemli sebeplerle caiz olarak görmektedir. Fakat sebepsiz yere kedinin üreme faaliyetlerini engellemenin caiz olmadığını da fetvalarına eklemişlerdir.

 

Dişi Kedi Kısırlaştırma Günah Mı?

Dişi kedilerde rahim kanseri, polikistik yumurtalıklar gibi birtakım hastalıklar mevcut olabilir. Bu hastalıklar kedinin hayatını çok ciddi boyutlarda etkileyebilir hatta ölüme yol açabilir. Bundan dolayı kedi kısırlaştırmanın günah olmadığı söylenmektedir. Elbette ki sebepsiz yere kedi kısırlaştırmanın doğru olmadığı görüşünün yaygın olduğunu da söylemek gerekir.

 

Kedi Kısırlaştırmak Caiz Mi

Kedi kısırlaştırmanın pek çok hocaya göre caiz olduğu bildirilmiştir. Kedi kısırlaştırılınca kediye zarardan çok yarar sağlayacağı için bunun uygun olduğu ulema tarafından onaylanmıştır.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki, kedi kısırlaştırma işlemi kedinin yararına olacaksa, ölümcül hastalıkları engelleyecekse ulema kedi kısırlaştırmanın uygun olduğu hakkında fikir birliğine varmıştır. Fakat kedilerin üreme hakkının hiçbir şekilde elinden alınmaması gerektiğini belirten hocaların sayısı da fazladır. Bunun için kısırlaştırma düşünülen kedinin bireysel durumu göz önünde bulundurulur, riskler ve faydalar masaya yatırılır ve ona göre net bir cevap aranır.

Kedi kısırlaştırma işlemi pek çok veteriner hekim tarafından onaylanan bir işlem olduğu için yararının fazla olduğu düşünülmektedir. Bunun için de pek çok hoca bu işleme caiz demektedir. İşlem sonrası kedinin bakımlarını iyi bir şekilde yapmanın kedinin hayatının geri kalanında yaşam kalitesini arttıracağı da bir gerçektir.

Kedi kısırlaştırma ameliyatı hakkında tüm süreci videolu içeriğimizle öğrenmek için ziyaret edin: https://uskudarveteriner.com/uskudar-kedi-kisirlastirma/


02/Ağu/2022

Kedi ve köpekler biz insanlar gibi konuşamasalar da hastalık belirtilerini farklı yollarla belli ederler. Belirtilerin farkına varabilmek amacıyla titiz bir gözlemci olmak gereklidir. Olağan dışı hareketler sergilemesi veya garip sesler çıkarması bir şeylerin yolunda olmadığını gösterir. Veteriner hekimler, böyle durumlarda doğru teşhis için röntgen ve kan testi isteyebilirler. Erken teşhisin hayati öneminden dolayı belirtiler olmasa da periyodik olarak gerekli tetkikler yapılmalıdır.

İnsanlarda olduğu gibi çeşitli sebeplerle kedi ve köpek kan tahlili (testine) veya röntgen çekilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavi sürecinde ya da periyodik kontroller esnasında gerekli tetkiklerin yapılması erken teşhis açısından oldukça önemlidir. Hayvan hastaneleri ve veteriner kliniklerinin çoğunda gelişen teknoloji sayesinde gereken tetkikleri yapabilecek donanım mevcuttur. Kedi köpek kan tahlili ve röntgen çekimi konusunu, fiyatları ile ayrıntılı olarak inceledik.

Kedi Köpek Kan Tahlili Ücretleri

Üsküdar veteriner olarak İstanbul Veteriner Hekimler Odası alt sınır ücret tarifesini uygulamaktayız. Kan tahlili olarak en temelde hemogram ve biyokimyasal değerlere bakılmaktadır. Hemogram ücreti kedi ve köpekler için 310 TL’dir.

Biyokimyasal değerler ise böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlarının değerlerine bakılır. Biyokimyasal parametre başı 100 TL’dir. Ortalama bir tabloda 5 parametre bakılabilir. Bu da 500 TL civarında olacaktır. Hekimin muayenesi sonucu parametre sayısı artabilir veya azalabilir.

Kedi Köpek Röntgen Fiyatı

Kedi ve köpekler için röntgen ücretleri ortalama 300-400 TL’dir. Röntgen çekimi genellikle tek poz ile sınırlı kalmaz. İlk pozdan sonra her pozda aşağı yukarı yarısı kadar bir ücret talep edilir.  Röntgen çekimlerinde genellikle 2 doz yeterli olabilmektedir. Fakat bazı  vakalarda  daha fazla röntgen çekilmesi gerekebilir.

Muayene, randevu ve bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kedi Kan Tahlili Ne Zaman Yapılır?

Kedi kan tahlili adıyla kullanımı da olan kedi kan testi yapılmasına veteriner hekimler karar vermektedir. Kedi kan tahlili yapılmasını gerektiren başlıca sebepler şunlardır:

 • Hastalık belirtilerinin olması,
 • Yaralanma sebebiyle yapılacak cerrahi müdahale öncesinde,
 • Periyodik kontrollerde kan değerlerinin kontrolü amacıyla,
 • Kedi kısırlaştırma gibi anestezi gerektiren müdahaleler öncesinde,
 • Kuduz kan titrasyon testi yapılması,
 • Kan gurubunun belirlenmesi.

Veteriner hekimin kedi kan tahlili istemesini kötü bir durumun habercisi gibi algılamak yanlış olacaktır. Yapılan tetkikler sadece hastalık sebebiyle değil, kedinin sağlığını kontrol altında tutmak amacıyla da uygulanmaktadır. Kedi kan testi amacıyla diğer adıyla biyokimya denilen kedi kan tahlili ve tam kan sayımı (hemogram) yöntemleri kullanılır. Kedi kan testi sonuçları veteriner hekimler açısından yol haritası değerindedir.

 

Köpek Kan Tahlili Ne Zaman Yapılır?

Veteriner hekimlerin fiziki muayeneyle yaptıkları teşhisler tam anlamıyla yeterli olmamaktadır. En sağlıklı tanıyla tedaviye başlamak amacıyla köpek kan testi yaptırmak veterinerin kararı olacaktır. Köpeklerin sağlığını kontrol altında tutmak amacıyla belli aralıklarla köpek kan testi uygulanır. Köpek kan tahlili, check-up esnasında metabolizmaya ait en ayrıntılı bilgileri içerdiğinden altın değerindedir. Periyodik muayene haricinde şu nedenlerle de köpek kan testi yapılabilmektedir:

– Enfeksiyon hastalıkları bulguları,

– Kansızlık şüphesi,

– Aşırı ve ani kilo kaybı gözlenmesi,

– İştahsızlık ve halsizlik belirtileri,

– Aşılama ve cerrahi müdahale öncesi kontrol,

– Kuduz kan titrasyon testi,

– Kan gurubunun tespit edilmesi.

 

Kedi Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

Kedi kan tahlili 3 adımda gerçekleşir.

 1. Adım: Kan alınacak kedinin açlık durumunun ayarlanmasıdır. Veterinere danışılarak, kedi kan testi öncesi ne kadar süre aç kalması gerektiği öğrenilmelidir. Açlık durumu kan değerlerini etkilediğinden, doğru sonuçlara ulaşmak için önemli detaydır.
 2. Adım: Kediden kanın alınması sürecidir. Veterinerler aldıkları eğitim gereği kedi kan testi amacıyla kullanılacak en uygun damarı bilirler. Öncelik sırası ön ayaklar, arka ayaklar ve boyun damarları şeklindedir. Ayaklardan kan alırken turnikenin kullanılması damarları belirginleştirecektir. Bazı durumlarda kan alınacak bölgenin kolay görülmesi amacıyla tüylerin tıraş edilmesi gerekir.
 3. Adım: Kedi kan tahlili sebebiyle alınan kanın laboratuvara gönderilmesidir. Veterinerler tüplere alınan kanın uygun koşullarda laboratuvara ulaşması için gerekli tedbirleri alırlar. Kanın bozulmaması için soğuk ortamda ve vakit kaybetmeden kedi kan testi yerine ulaşması gerekmektedir.

 

Köpek Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

Köpek kan tahlili maksadıyla kan alma kedilere nazaran daha kolay olmaktadır. Köpeklerin veterinerle iletişiminin iyi olması kan alınmasını kolaylaştıracaktır. Veterinerler kan almak için öncelikle pati ve bacak bölgesindeki damarları tercih etmektedir. Turnike yardımı ile belirginleşen damarlar köpek kan tahlili işleminin hızlı olmasına yardımcı olur. Kan alınacak bölge alkol ile dezenfekte edildikten sonra kan alımına başlanır.

Köpek kan testi için alınan kanın bozulmadan laboratuvara ulaşması sağlanmalıdır. Laboratuvarda yapılan köpek kan testi kan hücrelerinin sayısı ve şeklinin incelenmesindir. Köpek kan testi veterinerlerin doğru karar vermesinde büyük rol oynarlar. Köpek kan tahlili sonuçlarına göre tedavi yöntemi belirlenmektedir.

 

Kedi Köpek Röntgen Neden Çekilir?

Hayvanların hastalıklarının teşhisinde veterinerler tarafından farklı tetkiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Röntgen ve özel görüntüleme cihazlarıyla yapılan tetkikler en sık kullanılan yöntemler arasındadır. Gelişen teknoloji sayesinde ilaçlı veya CT röntgen teknikleri sayesinde ileri seviye görüntüleme yapılabilmektedir. Hem kedi röntgen çekimi hem köpek röntgen çekimi başlıca şu nedenlerle yapılmaktadır:

Yumuşak doku zedelenmelerinin tespiti,

Kırık- çıkık kemiklerin tespiti,

İç organların incelenmesi,

Kalp hastalıklarında teşhisin konulması,

Diş hastalıklarının teşhisi,

Vücutta bulunan yabancı cisimlerin tespiti.

 

Kedi Röntgeni Nasıl Çekilir?

Kedilerde kullanılan röntgen cihazı insanlarda kullanılan cihazlarla aynı çalışma mantığında üretilir. Radyasyon içeren ışınlar kullanılarak kedilerin anatomik görüntülemeleri yapılır. Kedilerin fazla hareketli olmaları kedi röntgen çekiminde istenen hareketsizliği bozar. Hareketsiz durmaya zorlamak başka sorunlara sebep olacaksa, sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir. Özellikle belli bölgenin röntgeni çekilebileceği gibi kedi röntgen filmi tüm vücut için de çekilebilir. Tümör, kist, sindirim sistemi ve kalp hastalıkları gibi durumlarda ilaçlı kedi röntgen çekimi yapılır. Verilen ilaç nedeniyle doku/organda oluşan kontrast renkler analizin doğruluk oranını artırmaktadır.

 

Kedi Röntgen Fiyatı?

Kedi ve köpekler için röntgen fiyatı aynıdır. Röntgen ücretleri 300-400 TL civarındadır.

 

Köpeklerde Röntgen Nasıl Yapılır?

Kedi ve köpek röntgen çekimi esasları arasında çok fazla farklılık bulunmamaktadır. Aradaki farkın büyük bölümü genellikle kedilerin daha hareketli, köpeklerin ise biraz daha sakin yapıya sahip olmalarıdır. Köpek röntgen filmi çekilirken sabit durmasını sağlamak amacıyla birileri tarafından tutulması gerekecektir.

Radyolojik görüntülemeler veteriner gözetiminde gerçekleştiğinden köpeğine zarar vermeyecek en uygun pozisyon seçilir. Röntgen ışınlarının yarattığı renk kontrastları sayesinde ister bölgesel ister tüm vücut görüntülemesi yapılabilmektedir. Köpek röntgen çekiminde kullanılan teknolojik yöntemlerle ileri seviyede tetkikler yapma imkanı bulunur.

 

Köpek Röntgen Fiyatları?

Köpek röntgen filmi fiyatı 300-400 TL’dir. Belirlenen rakam alt limiti ifade ettiğinden gerçek tutarı öğrenmek maksadıyla veteriner hekimin muayene etmesi gereklidir. Fiziki muayene sonucunda radyolojik görüntülemede hangi yöntemin kullanılacağı fiyatları değiştirmektedir. Radyolojik görüntüleme cihazların özellikleri, kullanılan malzemelerin maliyetleri ve kliniğin ücret politikası gibi sebepler köpek röntgen toplam maliyetini etkilemektedir.


25/Tem/2022

Kedi bakmanın aylık maliyeti kedi sever pek çok insan için internette de sık sık sorulan ve araştırılan konular arasına girmektedir. Kedi bakmak isteyen kişiler bu işi nasıl yapacağını, nereden başlayacağını araştırmaktadır. Kedi satın almak ya da sahiplenmek istiyor iseniz mutlaka bu yazımıza göz atmalısınız. Çünkü bir kediye nasıl bakılır, nelere dikkat edilir ve kedinin ihtiyacı olan ürünler, yiyecekler ve malzemeler nelerdir, bu soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ve en önemli soru olan kedi bakmanın aylık kaça mal olacağını da sizler için hesaplamış olacağız.

Sahiplenilen ya da satın alınan kedilerin, tüm diğer canlılar gibi huzurlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu nedenle kedilerin hayatlarını en iyi şekilde yaşamaları için canla başla çaba göstermek son derece önemlidir. Kedi sahiplenmek istiyor iseniz kedinizi aldığınız ilk ay almanız gereken ürünler ve kedinize her ay düzenli olarak satın almanız gereken ürünler olacaktır. Bunlar dışında elbette ki farklı masraflar da olacaktır fakat bunlar kişiden kişiye değişiklik göstereceği için ortalama bir hesap yapmayı tercih ediyoruz.

 

Kedinin Veteriner Masrafları

Kedi bakmanın aylık maliyeti hakkında konuşmadan önce en önemli konu olan kedilerin sağlığından bahsetmekte fayda vardır. Kediniz sağlıklı olsun ya da olmasın, mutlaka düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Çünkü bizim bilmediğimiz bir sorunu olabilir ve biz bunu anlayamayabiliriz. Aynı zamanda hastalık kontrolü, aşı vb. durumlar için de mutlaka veterineriniz ile sık sık iletişim halinde olmalısınız.

Kedinizin aylık veteriner kontrolleri ücretli olacaktır. Bu ücret şehirden şehre, ilçeden ilçeye ve hatta veterinerden veterinere değişiklik gösterecektir. Kediniz için veteriner rutin kontrolleri için aylık küçük bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Örneğin iki ayda bir yaptıracağınız iç dış parazit uygulamaları bu rutin kontroller içerisinde yer alır. Eğer aşıları yaptırıyor ve kaliteli bir mama ile besliyorsanız iç dış parazit uygulamaları dışında herhangi bir kontrole gerek kalmaz. Buna ek olarak kedilerin düzenli bir şekilde yaptırılması gereken aşıları vardır. Bu aşılara iç ve dış parazit aşılar örnek gösterilebilir. Aslında iç dış parazit uygulaması aşı değildir. Fakat kafanız karışmaması açısından onu da aşı olarak değerlendireceğiz. Kedi aşıları karma, kuduz, lösemi ve mantar olarak mevcuttur.

İlerleyen yaşlarında ise genellikle 1 yaş civarında kısırlaştırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Kısırlaştırma için ise aşağıdaki sayfamızı ziyaret edip bilgi edinebilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma

İç dış parazit uygulamaları kedinizin kilosuna göre değişmektedir. Ortalama bir ücret belirtmek gerekirse 210-280 TL diyebiliriz. İç ve dış parazit  uygulamalarına ek olarak yeni doğmuş küçük kedilerin ek aşılara da ihtiyacı olmaktadır. Tüm bu aşılar kedilerin sağlığı için son derece elzemdir ve mutlaka yaptırılmalıdır. Aksi taktirde kedide ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Aşılar tedavisi güç veya mümkün olmayan hastalıklara karşı yapılmaktadır. Bu yüzden oldukça önemlidir.

Takvim şu şekildedir:

 • Karma aşı(2 doz),
 • kuduz aşısı ve
 • lösemi aşısı(2 doz) şeklindedir.

Bu aşıların ücretleri her yıl artmakla birlikte 2022 için şu şekildedir:

 

✅Karma Aşı 320 TL (2 doz yapılır ücreti: 640 TL )
✅Kuduz Aşısı 250 TL
✅Lösemi Aşısı 320 TL (2 doz yapılır ücreti: 640 TL )
✅İç dış parazit 210 – 280 TL (2 ayda bir uygulanır)

 

Yavruluktan yukardaki aşılar 15 gün arayla yapılır.

1 yaşından sonra ise yukardaki aşılar yıllık tekrar olacak ve tüm aşılar tek doz olacaktır.

Veteriner hekiminizin bulunduğunuz bölgeye göre belirleyeceği ve genelde 2 ayda bir olan bir parazit takviminiz olacaktır. Yani 2 ayda bir parazit uygulamalarını yaptırmanız gerekir. Bu hem size bulaşabilmesini engelleyecek hem de evcil hayvanınızı koruyacak bir uygulamadır. Mutlaka yapılması gerekir. Yani aylık parazit uygulama masrafınız ortalama 150 TL diyebiliriz. Aşılar yavruluktan sonra yılda 1 defa tekrarlanacağı için onu aylık masrafa bölmemiz çok mantıklı olmaz. Parazitler dışında yılda Toplamda 3 aşı yapılacaktır.

Üsküdar veteriner Hekim muayenesi ve aşılarınız için bizi arayabilir veya Whatsapptan yazabilirsiniz.

Kedi Maması Tercihi

Kedi maması veterinerden sonra kedi bakımında en önemli konuların başında gelir. Kedi maması, her kediye özel olarak kendi damak zevklerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle oldukça fazla çeşit ve marka olduğunu söylememize gerek yoktur. Ülkemizde hali hazırda satılan onlarca marka ve yüzlerce çeşit kedi maması bulunmaktadır. Bu markaların pek çoğu yerli markadır. Yaş ve kuru mama çeşitleri mevcuttur. Kedinize dilerseniz kuru, dilerseniz de yaş mama verebilirsiniz. Fakat şunu söyleyebiliriz ki; kediler genel olarak yaş mamaları daha çok sevmekte, daha lezzetli bulmaktadır. Bunun sebebi olarak ise yaş mamalarda pek çok farklı et ve balık türünün kullanılması ve lezzetin daha fazla olmasıdır. Fakat yaş mama çok sık verilmemeli genel beslenme kuru mama ile yapılmalıdır.

Mamaların kg başına olan fiyatı çok fazla değişkenlik göstermektedir. Mamaların değişkenlik göstermesinin en büyük sebebi ise elbette kalite farkı ve içeriklerdeki değişikliklerdir. Genel olarak et ve balık içeren mamalar çok daha pahalı olabilmektedir. Ortalama olarak şunu söyleyebiliriz ki, et ve balık içeren mamaların kg başına düşen fiyatı 100 – 500 TL arasında değişkenlik gösterecektir. Şunu da belirtmekte fayda var; pahalı mamalar kediler tarafından daha çok sevilecek diye bir şey yoktur.

Kediniz 500 TL’lik mamayı çok zor yiyip 100 TL’lik mamayı hızlı bir şekilde severek tüketebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ilk başlarda farklı marka ve lezzetteki mamaları kedinize sunarak hangisini en çok sevdiğini bulmak olacaktır.

Kedilerin mama tüketimi günlük 30 – 50 gram arasıdır. Bu durum kedinin iştahına, yavru ve yetişkin olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak ayda bir kedi 1 – 3 kg kadar mama yiyebilir. Bu durumda kedi bakmanın aylık maliyeti hesaplamasında kedi maması maliyetini ortalama olarak 100-500 olarak alabiliriz. Fakat kaliteli bir mama bugün 300 TL civarındadır.

 

Kedi Kumu Tercihi

Kedi kumu, kedi bakmak isteyen kişilerin mutlaka araştırması ve satın alması gereken ürünlerin başında gelir. Kedi kumu kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını yaptığı belirlenmiş bir kutuya koyulmaktadır. Bu sayede kedi buraya tuvalet ihtiyacını yapmaktadır. Ardından kedi patileriyle üzerini kapatmaktadır. Bu nedenle bu kumun dağılmayan, kolay topaklanabilen bir kum olması son derece önemlidir. Aksi taktirde kedi gezdiği her yerde pislenmiş kum taneleri de kediyle birlikte gezecektir. Bu durum da çok ciddi hastalık ve temizlik sorunlarını ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle kedi kumu diyerek geçmemek gerekir, bu işi son derece ciddiye alarak mümkün olduğunca iyi kumu tercih etmek gerekir.

Kum tercihi yaparken genellikle süper emici ve süper topaklanan yazan kedi kumlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda kumun ince taneli olması, sıvıyı absorbe etme hızını da yüksek oranda etkileyecektir. Bu nedenle süper topaklanan, ince taneli kumları tercih etmelisiniz. Kedi kumları başka malzemelerden üretiliyor olsa da genellikle bentonit kili karışımından üretilmektedir. Bunun sebebi olarak ise bentonit kilinin sıvıyı hızla absorbe etme özelliğini sebep olarak gösterebiliriz. Kedi kumunda son dikkat edilmesi gereken nokta ise kedi kumunun parfümlü ya da parfümsüz olmasıdır. Bu noktada tamamen kişisel tercihler devreye girmektedir.

Kedi sahipleri bu noktada ikiye bölünmüş durumdadır. Kimisi parfümlü kedi kumlarının kokuyu çok iyi bir şekilde absorbe ettiğinden bahsetse de kimileri de sentetik parfümle üretilmiş kedi kumunun kedi pisliğiyle birleştiğinde çok kötü bir kokuya sebep olduğundan yakınmaktadır. Bu nedenle sizler size en uygun olanı deneyimleyip görmeniz gerekmektedir.

Kedi kumu noktasında çok büyük fiyat farkları ortaya çıkmaktadır. Kedi kumunu dökeceğiniz kutunuzun büyüklüğü, kedinizin ihtiyacını giderme sıklığı gibi durumlara göre kedi kumu değiştirme süreniz de değişiklik gösterir. Bu durum elbette ki kumun kalitesine de bağlıdır. Ayrıca bitkisel bazlı, kedi için daha organik olan kedi kumları da mevcuttur ki bunların fiyatı 3 – 4 kat daha fazladır diyebiliriz. Kedi bakmanın aylık maliyeti konusuna gelirsek aylık kedi kumu maliyetinin ortalama 80 – 200 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kedi İçin Gerekli Ek Malzemeler

Kedinin aylık olarak gerekli ihtiyaçlarından yukarıda kısaca bahsettik. Şimdi ise ilk kez kedi alan kişilerin ihtiyacı olan, alınması şart olmasa da önemli olan malzemelerden bahsedeceğiz. Bunların başında kedi için birer adet mama kabı ve su kabı bulunmaktadır. Mama ve su kapları genel olarak tanesi 50 – 150 TL arasında değişiklik gösterse de elbette bu rakam çok daha yükseklere çıkabilmektedir. Ayrıca eğer isterseniz evin farklı bölgelerine koymak için birden fazla mama ve su kabı satın alabilirsiniz.

Mama ve su kabına ek olarak kedinizi veterinere götürürken taşımak için bir kedi taşıma kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Bu kutular genel olarak elle taşınabilir plastikten üretilmiş, delikli kutulardır ve son derece kullanışlıdır. Kalitesine göre değişiklik gösterebileceği göz önünde bulundurulduğunda bir kedi taşıma kutusunun ortalama olarak 80 – 150 TL arasında olduğu söylenebilir.

Kediler içgüdüsel olarak bir yerleri tırmalamaya meyillidir. Tırmaladıkları şeyler genel olarak koltuklar, halılar ve perdeler olabilmektedir. Bu da eve çok büyük zarar getirebileceğinden dolayı kedilerin bu içgüdüsel ihtiyaçlarını gidermeleri için bir tırmanma tahtası edinmenizi tavsiye ederiz. Tırmanma tahtaları hasır vb. kumaşlardan üretilerek kedilerin tırmalama ihtiyaçlarını giderecek cinsten materyallerle donatılmıştır. Ayrıca dik uzanan ve merdiven, silindir ve yatmak için kısımları olan tırmanma tahtaları kediler için çok iyi bir oyuncak olmaktadır.

Birden fazla kedi için bir adet orta boylarda bir tırmalama tahtası bile iş görecektir. Kedinin bu tahtayı sevmeme ihtimali de elbette vardır, fakat genel olarak kediler bu tahtada çok fazla vakit geçirmektedir. Birden fazla kedinin oynayacağı güzel bir ürün olduğu için de bu tırmanma tahtaları kedi sahipleri tarafından çokça tercih edilmektedir.

Son olarak, kediler için küçük paketlerde ödül maması da satılmaktadır. Pek çok kedi sahibi kişi bu mamalardan da alıp kedilerini mutlu etmektedir. Bazı kişiler kediler için ödül mamasını gereksiz bulsa da kediler şüphesiz bu mamaları çok sever. Bunun için kedi ödül mamasını da hesaba katmak isterseniz ayda ne kadar ödül maması kullanacağınıza göre masrafınızda da o derece artış olacaktır. Kedilerin bazı davranışlarını pekiştirmek, kötü olan davranışlarını da sönümlemek için kullanılan bu mamalar kedilerde gerçekten büyük etki oluşturmaktadır. Bunun için kedi ödül maması alan kişilerin sayısı da bir hayli fazladır.

Ödül mamasını ne kadar sıklıkla kullanacağınıza göre değişmekle beraber bir ödül mamasının ortalama olarak 5 – 10 TL civarında olduğu söylenebilir. Ödül mamalarının çok sık verilmesinin de kedilerde alışkanlık yapabileceği de göz önünde bulundurularak bu ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Kedi Bakmanın Aylık Maliyeti Ne Kadar

Kedi bakmanın aylık maliyeti hesaplanacak olursa kedi maması, kedi kumu, veteriner masrafları ve ek masraflar dikkate alındığında ortalama olarak 300 – 600 TL arasında olacaktır. Son zamanlarda hızla artan fiyatlara bakılacak olursa bir aylık maliyet için bu miktar son derece makul bir miktardır. Kedilerin mutlu ve huzurlu bir yuvada yaşamaları her şeyden önemlidir. Bunun için gerekli olan en büyük hassasiyeti göstereceğinizden şüphemiz yoktur.

Özetleyecek olursak

✅Aşıların aylık ortalama maliyeti 200 TL
✅Mama 300 TL
✅Kum 60 TL

Yetişkinlikte tek doz aşı olunacağı için(parazit uygulamaları yine 2 ayda bir olacak. Karma ve lösemi aşısı tek doz olacaktır.) aylık ortalama aşı maliyeti düşecektir.

Son olarak tek seferlik olacak şekilde mikroçip yaptırmanız gerekiyor. Mikroçip uygulaması zorunludur. Mikroçip hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayın.

Mikroçip Nedir?

 


22/Tem/2022

Hayvanların korunması, sağlık sorunlarının giderilmesi için sarf edilen çaba her geçen gün daha fazla artmaktadır. İnsanların farkındalığı sayesinde birçok canlı yaşamına daha iyi ve daha konforlu bir şekilde devam etmektedir. Canlıların bakımının yapılması, sağlıklarının ve beslenmelerinin sağlanması bizlerin sorumluluğu olarak kabul edilmelidir. Bu yüzden birçok klinik ve sosyal yardımlaşma dernekleri kuruldu. Bizlerde yıllardır Validei Atik Veteriner kliniği olarak bu hizmeti sunanlar arasındayız.

Yılların verdiği deneyimle ve tecrübeli personeller sayesinde birçok hayvanı sağlığına kavuşturduk. Birçok sokak hayvanının bir yuvaya sahip olmasına yardımcı olduk. Kliniğimiz namını güvenilirliği sayesinde duyurmuştur. Hayvanlara hiç bir şekilde zarar vermeden ve onları en iyi şekilde tedavi etmeyi amaç edinerek bunu sağlayabildik.

Randevu almak için 0533 498 96 62 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
Kliniğimiz Özel Academic Hospital ile Kızılay kan merkezi arasında kalmaktadır. Bağlarbaşı metro durağına 5 dk yürüme mesafesindedir.

Adres: Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 Üsküdar (Konumdan doğrudan ulaşabilirsiniz.)

Çalışma saatleri: P.tesi – C.tesi: 10:00-19:00 Pazar: 13:00-18:00

 

Validei Atik Veteriner kliniğinde aradığınız her türlü tedaviyi bulabilirsiniz. Kliniğimizde yalnızca tedavi değil birden çok ihtiyacınızı karşılayacağınız hizmetlerimiz de bulunuyor. Validei Atik Veteriner kliniği sadece belli başlı hayvanlara sağlık hizmeti sunmuyor. Tedavi etmek istediğiniz her türlü canlıyı tedavi ediyoruz. Bunun için öncesinde bizlere iletişim bilgilerimizden ya da bulunduğumuz adresten ulaşıp randevu almanız gerekmektedir.

Randevuyu oluşturulduktan sonra size verilen saatte merkezimizde bulunmanız gerekiyor. Eğer ki çalışma saatlerimiz dışında bir zamanda hayvanlarınız bir rahatsızlık yaşarsa evlere de sağlık hizmeti sunuyoruz. Bunun için bizleri arayıp bulunduğunuz konumu veya adresi bizlere bildirmeniz gerekmektedir. Ekiplerimiz sizlere en hızlı şekilde bir hekimle beraber yardıma ulaşabilirler.

 

Validei Atik Veteriner Kliniğimizde Verilen Hizmetler Nelerdir?

Validei atik veteriner kliniği olarak aradığınız her türlü tedavi çeşidini sizlerle birlikte paylaşıyoruz. Sahip olduğunuz hayvanların türü ne olursa olsun bizler en uygun tedaviyi uyguluyoruz. Validei Atik Veteriner kliniğinde hayvanların ihtiyaç duyduğu parazit ve bakteri aşıları yapılmaktadır. Aşılar genellikle belirlenen tarihlerde uygulanmalıdır. Çünkü bazı zamanlar aşı için çok yoğun bir sıra olabiliyor. Sizlerin de bu aşı tarihlerini kaçırmamanız için tarihleri dikkatli takip etmeniz gerekiyor. Ancak bizler de burada sizlere kolaylık sağlıyoruz.

Aşıları hatırlatmak için sekreterlerimiz sizleri arıyor veya hatırlatma mesajı atıyorlar. Böylece aşı tarihlerinizi kaçırmadan tedavinizi sağlıyoruz. Aynı zamanda uzman veteriner hekimlerine sahibiz. Hekimlerimiz ihtiyaç durumunda ameliyat operasyonu yapabiliyorlar. Ameliyatlar Validei Atik Veteriner kliniğinin sahip olduğu temiz ve titiz ortamlarda gerçekleşiyor. Temiz ve titiz bir ortamda yapıldığı için hayvanlarınız enfeksiyon veya iltihap gibi hastalıklardan korunmaktadırlar.

Özellikle hayvanlarda gerçekleşen cilt sorunlarının çözümü çok kolay sağlanamıyor. Ancak biz validei atik veteriner kliniği olarak elbette bunun için de birçok tedavi yöntemi uyguluyoruz. Bu tedavilerimiz hayvanın hastalığına özel olarak uygulanıyor. Çünkü her cilt hastalığının altında başka bir sebep yatmaktadır. Hekimlerimiz de öncesinde hastalığın nedenini sonrasında ona en uygun olan cilt tedavi yöntemini uyguluyorlar. Tedaviler bazı zamanlar bitkisel olabiliyor. Bazı insanlar bitkisel tedavilerden endişe edebiliyorlar ancak bu tedavilerimiz hayvanlara zararsız bir şekilde kullanılıyor.

 

Validei Atik Veteriner Diş Tedavisi

Validei Atik Veteriner kliniğinde hayvanların diş sağlığına özel olarak diş cerrahisi de bulunuyor. Uzman hekimlerimiz hayvanlarınız yaşadığı diş sağlığı sorunlarında hızlı bir müdahale uyguluyor. Bu tedaviler, diş çekme, dişlerin düzeltilmesi, diş eti tedavileri benzeri gibi tedavilerdir. Diş tedavileri genellikle hayvanlarda kolay olmayan bir tedavi türüdür. Ancak bizler bu tedavileri en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz.

 

Validei Atik Veteriner Petshop

Kliniğimizde daha önce sadece tedavi gerçekleştirmediğimizi belirtmiştir. Bu hizmetlerimizden birisi de Petshop marketine sahip bir klinik olmamızdır. Marketimize ihtiyaç duyduğunuz her türlü hayvanlara özel araç gereç ve besin ürünlerini bulabilirsiniz. Ürünlerimizi isterseniz kendi internet sitemizden sipariş edebilir ya da kliniğimizden satın alabilirsiniz.

Şehir içi veya şehir dışı her yere kargo hizmetimiz de vardır. Şehir içi kargolarımız genellikle aksaklık çıkmadığı zaman bir gün içinde hızlı bir şekilde sizlere ulaşıyor. Şehir dışında ise 1-3 iş günü içinde sizlere ulaşıyor. Petshop mağazamızda aradığınız her türlü ürünü bulabilirsiniz. Bunlar arasında:

 • Kedi ve köpek maması
 • Kedi ve köpek oyuncakları
 • Kuş yemleri
 • Temizlik, hijyen ve bakım ürünleri
 • Kuş yuvaları ve kedi köpek taşıma çantaları
 • Çeşitli hayvanlar için vitamin ve mineral içeren takviye ilaçlar
 • Köpek tasmaları

Gibi bir çok ürünü internet sitemizden veya merkezimizden ulaşabilirsiniz.

 

Validei Atik Veteriner Hizmet Saatlerimiz ve Ücretler

Validei Atik Veteriner kliniğimiz haftanın yedi günü sizlere hizmet sunuyor. Çalışma saatlerimiz 10:00 ve 19:00 arasında gerçekleştiriliyor. Bu saatler dışında hizmet sunmuyoruz. Ancak acil durumlarda evlere veya iş yerlerinde bulunan hastalar için özel tedaviler gerçekleştiriyoruz. Yalnız bu durumlarda evlere veya iş yerlerine hizmet karşılığında ekstra ücret alma durumu bulunuyor. Bu durum da göz önünde bulundurularak ona göre tedavi bildirilmelidir. Çünkü bazı zamanlar hayvan sahiplerimiz bilgilendirmeleri okumayarak tedavi talebinde bulundukları için sorun çıkmaktadır. Bilgilendirmelerin takip edilmesi ve bu noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Ücret ise belirli bir ücret listemiz bulunmuyor. Yani her tedavi yöntemimiz aynı olmuyor. Her hayvan için farklı tedavi yöntemimiz bulunuyor. Bu yöntemlerin emeği ve masrafı da farklılık gösteriyor bu yüzden ücretlerde farklılık olabiliyor. Yani net bir ücret talep ediyoruz diyemeyiz.


21/Tem/2022

Bilindiği üzere artık günlük yaşamımızda farklı canlılar ile iç içe bir hayatımız vardır. Bu canlılar tıpkı bizler gibi barınıyor, yemek yiyor ve hastalanabiliyorlar. Günümüzde evcil hayvan yetiştiriciliği ise gün be gün artış göstermektedir. Bu yüzden bu canlıların bakımının artması da doğru orantılı olarak ilerliyor. Bundan dolayıdır ki hayvanların sağlığının iyi olması için çok fazla klinik kuruldu ve hala da kurulmaya devam eden klinikler mevcuttur.

Veteriner kliniği dışında elbette sosyal yardımlar da çok fazla mevcuttur. Ancak bu yardımlar çoğu zaman yetersi kalmaktadır. Bu yüzden bizlerde Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner kliniği olarak hayvanların sağlık sorunlarını en iyi şekilde gideren hizmetler arasında yerimizi aldık.

Hayvanların her türlü tedavisi, aşısı ve diğer sağlık ihtiyaçları sağlık merkezimizde mevcuttur. Bizler her canlı gibi hayvanların da iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini amaçlıyoruz. Bu yüzden yıllardır verdiğimiz hizmete bu sefer Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner şubemizde devam ettiriyoruz. Veteriner kliniğimizde birçok türde hayvan için sağlık müdahalemiz de bulunuyor. Yıllardır her türlü canlının hayatında dokunmuş bulunuyoruz.

Kuruluşumuzdan itibaren verdiğimiz hizmetlerle güvenilir ve güler yüzlü personellerimiz ile yolumuza devam etmekteyiz. Çoğu hastamızın ilk önce sağlığını amaçlıyoruz. Kliniğimizde birçok uzman veteriner hizmet etmektedir. Her türlü alanda sağlık sorunlarının çözümü için çalışmaktadırlar.

Randevu almak için 0533 498 96 62 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.
Kliniğimiz Özel Academic Hospital ile Kızılay kan merkezi arasında kalmaktadır. Bağlarbaşı metro durağına 5 dk yürüme mesafesindedir.

Adres: Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 Üsküdar (Konumdan doğrudan ulaşabilirsiniz.)

 

Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner Kliniğimizde Verilen Hizmetler

Aslında kliniğimizde hayvanlarınız için birçok hizmet bulunuyor. Bunların en başında veteriner kontrolleri bulunuyor. Hastalarımızın sağlık sorunlarını gün be gün takip edip ona göre bir sağlık uygulaması oluşturuyoruz. Çünkü amaç var olan rahatsızlığı tamamen yok etmektir. Aynı zamanda her türlü parazit ve bakteri aşılarını da yapıyoruz. Hayvanların belli aralıklarla çeşitli aşıları yapmaları gerekmektedir. Bu aşıların aksatılmadan yerine getirilmesi çok önemlidir. Bu yüzden eğer sizler bu aşıların tarihlerini veya saatlerini unutursanız çalışanlarımız sizleri arayıp ya da mesaj atıp sizleri haberdar ederler.

Uzman Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner hekimlerimiz çeşitli ameliyatlar da gerçekleştirmektedir. Kliniğimizde hayvanlarınız için gerekli olan ameliyatlar hijyenik ve titiz bir ortamda gerçekleştirmektedir. Bu sayede hayvanlarınız enfeksiyon kapması ya da iltihap kapması gibi sorunlar önlenmektedir.

Aynı şekilde hayvanlar için çeşitli bakımlar da mevcuttur. Tüy kesme, tüy temizliği ve daha birçok temizlik merkezimizde gerçekleştiriliyor. Hayvanlara özel tasarlanan makineler ile tüy kesimlerini gerçekleştiriyoruz. Vücutlarında bulunan her türlü bit veya böcek gibi şeylerin temizlenmesi için çeşitli yıkama ve temizleme aşamalarından geçirerek hayvanlarınız en temiz hale getiriliyor. Eğer hayvanlarınız vücutlarında çeşitli yaralar veya cilt hastalıkları bulunuyorsa hekimlerimiz onlara en uygun tedaviyi uygulayarak bu sorunları çözerler.

Cilt hastaları için çeşitli bitkisel ya da bilimsel tedaviler uygulanıyor. Ancak çoğu hastamız tarafında tercih edilen tedaviler bitkisel olmaktadır. Bitkisel ilaçlar ile hayvanlar genellikle suyla karıştırıp yıkanırken kullanılması sağlanır. Bu su sayesinde vücutta bulunan birçok hastalık tedavi sürecinden yok ediliyor.

 

Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner Kliniğimizde Bulunan Petshop

Petshop, Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner kliniğimizde bulunan bir alandır. Burada evcil veya sokak hayvanları için ihtiyaç duyulan her türlü ihtiyaç bulunuyor. Üstelik çoğu ürün sağlıklı ve hayvanlara özel olarak getirtilmiş ürünlerdir. Ürünlerin çoğu yurtdışı ve yurtiçinden getirtilmektedir. Ürünlerin satışı genellikle kliniğimizde mevcuttur. Ancak satın almak için gelmeniz zorunlu değildir. Bunun yanında bizleri arayıp sipariş de verebilirsiniz. Bizler sizlere ister şehir içinde ister şehir dışına kargolamaktayız. Kargolar genellikle bir ya da üç gün arasında istenilen adrese ulaşıyor.

Petshopumuzda bir çok ürün bulunuyor. Bunlar;

 • Köpek, kedi ve diğer türler için mamalar,
 • Kedi veya köpek taşımak için çantalar ve kutular,
 • Kumlar ve kumların konulması için araç gereçler,
 • Kedi veya köpek oyuncakları,
 • Temizlik bakımı için bazı ürünler,
 • Takviye ilaçlar,
 • Tasma türleri

gibi bir çok ürünü Petshop mağazamızda bulabilirsiniz.

 

Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner Hizmetimiz Hangi Zamanlarda Devam Ediyor?

Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner hizmetlerimiz genellikle 10:00-19:00 arasında gerçekleştiriliyor. Pazar günleri de dahil olmak üzere sürekli olarak hizmetimiz devam etmektedir. Hizmet saatlerimiz dışında herhangi bir acil durumda hekimlerimiz müdahale edebilir ancak bunun için ekstra ücretin ödenmesi gerekiyor. Bu saatler dışında yapılan hizmetler bizzat merkezimizde veya hastanın bulunduğu konuma gidilerek de yapılabilir. Acil durumların mevcut saatler içerisinde olması durumunda herhangi bir ekstra ücretin ödenmesi gerekmemektedir.

 

Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner Kliniğimizde Ücretler Ne Kadar?

Bunun için net bir fiyatlandırma listesi oluşturulması imkansızdır. Çünkü gelen her hastamızın yaşadığı sağlık sorunun çözümünü gerçekleştirmek elbette ki zordur. Ayrıca bu sağlık sorunlarının her biri farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı hekimlerimiz de tedavi görecek hayvanlara farklı tedaviler uygulamak zorunda kalabiliyor. Bu farklı uygulamaların oluşturulmasından dolayı her birinin farklı ücretlendirmesi gerekmektedir.

Tüm tedavi ve ilaçların aynı fiyatta ücretlendirmesi doğru olmayabilir. Bunun yanında aynı zamanda Üsküdar Bağlarbaşı Veteriner hekimlerimizin ne kadar emek ve çaba sarf ettiği de devreye giriyor. Bazı tedavi yönetmenleri kısa ve kolay sürmektedir. Bu durumda ekstra bir ücret alma durumu mümkün değildir. Bundan dolayı net bir şekilde bir fiyat listesi oluşturamıyoruz.

Bilgi almak için 0533 498 96 62 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.


11/Tem/2022

Altunizade veteriner kliniği olarak Altunizade Barbaros mahallesinde yer alan bizlere ulaşabilirsiniz. Dr. Pati veteriner kliniği Altunizade‘de yer almakta olup Barbaros mahallesi Nuhkuyusu Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Dr. Pati veteriner kliniği, Bağlarbaşı metro durağında bulunan Academic Hospital’ın 100 metre ilerisinde MNG kargonun yanında yer almaktadır. Açık adres olarak belirtmek gerekirse Barbaros mahallesi nuhkuyusu caddesi no:76. Aşağıdaki konumdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Randevu almak için 0533 498 96 62 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Altunizade bölgesinde veteriner kliniği olarak hizmetlerimiz şunlardır:

Koruyucu Hekimlik

Koruyucu hekimlikte aşı, mikroçip ve paraziter uygulamaları için takvim oluşturuyor sizlere bu konuda takvim tarihlerinde hatırlatma mesajlarını gönderiyoruz.

Bilgi: Kedi aşı takvimi 

Bilgi: Köpek aşı takvimi

Bilgi: Mikroçip Nedir?

Dahiliye

İç hastalıkları teşhisinde son teknoloji cihazlar kullanıyoruz. Hemogram, biyokimya, röntgen gibi iç hastalıkları ve cerrahi birimlerde önem arz eden son teknoloji cihazlara sahibiz.

Cerrahi

Tüm cerrahi operasyonlarımız Dr. Veteriner Hekim tarafından yapılmaktadır. Yumuşak doku operasyonları ve  ortapedik cerrahi için bizi arayabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma

Köpek Kısırlaştırma

Diş Hekimliği

Altunizade veteriner kliniği Dr. Pati kliniğinde diş taşı temizliği, diş çekimi, ağız hastalıkları, ağız ve çene cerrahisi yapılmaktadır.

Bilgi: Veteriner Diş Hekimliği

Pet Kuaför

Kliniğimizde makine tıraşı ile tıraş uygulamaları yapılmaktadır.

Kuduz Titrasyon Testi

Üsküdar Altunizade bölgesinde bir çok hastamızın yurt dışı seyehatları için kuduz titrasyon sürecini yönettik. Bu konuda bilgi almak için:

Kuduz titrasyon testi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Petshop

Özellikle veteriner serisi diyet mamalar kliniğimizde mevcuttur. Royal Canin, Virbac, Proplan gibi markalar ve elzem petshop malzemeleri için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Veteriner serisi mamalar
 • Taşıma çantaları ve box
 • Kum ve kum kapları
 • Tırmalama ürünleri
 • Tarak, tırnak makası vb ürünler
 • Takviye gıdalar
 • Tasmalar

Hakkımızda

Dr. Pati Veteriner Kliniği Altunizade Barbaros mahallesinde 2020 yılında açılmıştır. Kliniğimizde alanında tecrübeli; 2 veteriner hekim, 2 veteriner teknikeri ve 1 yardımcı personel çalışmaktadır. Dr. Pati haftanın 7 günü açık olarak hizmet vermektedir. Pazartesi – Cumartesi 10-19 ve Pazar günleri 13-18 saatlerinde açıktır.

Ücret Tarifemiz

Kliniğimiz İstanbul Veteriner Hekimler Odasının belirlediği alt sınır ücret tarifesini uygulamaktadır.


10/Haz/2022

Veteriner fiyat listesi 2022 yılı için de Veteriner Hekimler Birliği tarafından belirlenmektedir. Veteriner fiyatları söz konusu olduğunda fiyatlardan önce veteriner hekim kimdir? Neler yapar bilmenin yararı olacaktır. Veteriner Hekim üniversitelerin Veterinerlik Fakültelerinden başarıyla mezun olan tıp uzmanıdır.

Veteriner hekim, ev ve süs hayvanlarının sağlıklı yaşam ve bakım uygulamalarını yapan uzmandır. Evcil hayvanlar birlikte yaşayanlar için adeta terapi gibidir. Çocukların en büyük dostu, sosyalleşmesini destekleyen can dostudur. Yapılan tüm veteriner ücret tarifesi çalışmaları bir evcil hayvanı olanların hiçbir şekilde negatif duygu taşımadığını göstermektedir.

Halk arasında bilinenin aksine evcil hayvanlar anti alerjen ortam yaratmaktadır. Hareketli yapılarıyla kişileri aktif etmektedirler. Dolayısıyla evcil hayvan sahiplerinin veteriner hekim seçiminde özenli davranması da önemlidir.

 

Veteriner Fiyatlarını Kim Belirler?

Evcil hayvan ve süs hayvanlarının tüm canlılar gibi sağlıklı yaşayabilmeleri için gerekli kontrol ve işlemlerinin yapılaması gerekmektedir. Bu konuda ilk başvuru adresi veteriner hekim muayenehanesi ya da veteriner klinikleridir. Veteriner fiyatları her yıl Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenerek uygulanmaktadır. Veteriner hekime getirilen evcil hayvanlar için muayene ücreti alınmaktadır. Ardından yapılması gereken her işlem için belirlenen veteriner fiyatları alınmaktadır.

Veteriner ücret tarifesi Veteriner hekimler Odası tarafından her yıl belirlenir. Veteriner ücret tarifesi, aşı ücretleri, diğer klinik uygulamalar için ayrı ayrı ödeme tarifesi bulunmaktadır. Tıp uygulamalarını uzman eğitimini tamamladıktan sonra sektörde profesyonellik kazanan meslek erbabına veteriner hekim denmektedir. Veteriner muayene ücreti olabilecek en uygun bedelle alınmaktadır. Tıp uzmanı olarak görev yapan veteriner hekim fiyatları ülkelere ve yaşam alanlarına göre değişmektedir. Bu konuda koruyucu hekimlikten, beslenmeye, hastalık tedavisinden üreme kontrollerine kadar veteriner hekim sorumludur.

 

Veteriner Ücretleri 2022 Fiyat Listesi

Veteriner hekimlik uygulamalarında 2022 yılı Veteriner Hekimler Birliği ücret tarifesi uygulanmaktadır. Her yılın ilk ayında belirlenerek uygulamaya giren ücret tarifesi

Kliniğimize ait muyane ücretini öğrenmek için arayın:  0533 498 96 62

Kedi- köpek için: 320 TL

Klinik dışı muayenelere her km için gidiş ücreti ilave edilmektedir. (60 TL)

Yazışma ve rapor düzenleme ücreti: 210 TL

 

Ayrıca evcil ya da süs hayvanlarının tedavileri ve aşıları da ücret karşılığında yapılmaktadır. Veteriner Hekimler Odası tarafından planlanan ücret tarifesi herkesin merak konusudur. Fakat her bölge ve şehirde aynı olmayabilmektedir. Uygulama bölgesi ve ulaşım gibi etkenlerle değişiklik görülebilmektedir. Muayene sonrası bakım ve tedavi yöntemleri de en iyi şekilde uygulanarak hayvan dostlar kaliteli yaşama kavuşturulmaktadır.

 

Aşı, Kısırlaştırma ve Tahlil Ücretleri

Evcil ve süs hayvanlarının düzenli olarak aşılanması gerekmektedir. Bunun da belirli ücret karşılığında yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Veteriner hekim aşı fiyatları her yılın ilk ayında belirlenerek Veteriner klinikleri ve muayenehanelere ulaştırılmaktadır. Veteriner ücret tarifesi gibi aşılar da ücretlidir.

✅Kuduz aşısı 250 TL
✅Bronşin aşısı 320 TL
✅Lyme aşısı 300 TL
✅Lösemi aşısı 320 TL
✅Karma aşı 320 TL
✅ Dış Parazit 135-250 TL
✅İç Parazit 105-175 TL
✅Mikroçip 225 TL
✅Enjeksiyon 75 TL
✅Hemogram 310 TL
✅Biyokimya tek parametre 100 TL
✅ Erkek kedi kısırlaştırma 1250 TL
✅Dişi kedi kısırlaştırma 1800 TL
✅Erkek köpek kısırlaştırma 1550 – 3000 TL
✅Dişi köpek kısırlaştırma 2450 – 3900 TL
✅Röntgen tek doz 300 TL

Kedi aşı takviminde yer alan aşıların ücretlerini öğrenmek için tıklayın: https://uskudarveteriner.com/kedi-asi-tavimi-fiyatlari/

Köpek aşı takvimi ve ücretleri için tıklayın: https://uskudarveteriner.com/kopek-asi-tavimi-fiyatlari/

Uyuz ve mantara karşı ilaçlı banyo ücreti kedi 255 TL köpek 320 TL

Antiparazit ilaç uygulama 70TL olarak ödenmesi gerekmektedir.

Kedi iç parazit aşısı (oral) 75 TL,

Mikroçip: 225 TL

Muayene Sonrasında Uygun Görülenler

Veteriner klinik-muayenehanelerinde yapılan tüm işlemler hem hayvan hem insan sağlığı bakımından çok önemlidir. Kuduz bir sokak köpeğinin kaç kişiye zarar verebileceğini kimse tahmin bile edemez. Bu gibi olaylar karşısında veteriner muayene ücreti can kurtarıcı olabilmektedir.

Muayene sonrasında kedi- köpek ya da diğer hayvanların veteriner fiyatları her yıl yeniden düzenlenerek güncellenmektedir. Mutlaka veteriner hekim kontrolünde yapılması gereken işlemler bilinçsiz ellerde büyük zararlara neden olabilmektedir. Muayene devamında veteriner hekim tarafından uygun görülen tedavi yöntemleri arasında bulunanlardan bazıları,

 

Enjeksiyon: 75 TL

Anal kese temizliği:               210 TL

Anal kese Lavaj ücreti:          440 TL

Oksijen tedavi 30 Dakika:      280 TL

Dişi idrar yolu sonda ücreti: 350 TL

Komplike yara temizliği:        140 TL

Tonopenli göz tansiyon ölçümü: 310 TL olarak güncellenmiştir.

 

Veteriner Laboratuvar İnceleme Ücretleri

Veteriner hekim muayenelerinden sonra gerekli görülen tüm işlemler için ayrı ücret alınmaktadır. Yapılan veteriner fiyatları muayene ücretlerine ilaveten alınmaktadır. Hızlı güvenli sonuçlar alınabilmesi için uzman veteriner desteği alınması uygundur. Veteriner muayene ücreti hayvan hastalıklarında koruyucu ve tedavi yöntemi olarak düzenlenmektedir.

Hayvanların sağlıklı yaşam sürebilmesi için veteriner kontrolleri yapılmalıdır. Veteriner ücret tarifesi 2022 yılı için de güncellenmiş olarak uygulanmaktadır. Hayvanların muayenesi, muayene sonrası işlemler ve laboratuvar tetkikleri de insanlar kadar önemlidir. Sadece bir kan alımıyla pek çok inceleme yapılabilmektedir.

 

Veteriner Hekim Tarafından Yapılabilecek İşlemler

Hayvan sağlığını koruyabilmenin en kolay yolu bir veteriner hekimle buluşturmak olmaktadır. Yapılacak muayene sonucunda tüm tedavi ve tetkikler yapılarak gereken yöntemler uygulanabilmektedir. Hayvanınıza aşısından kısırlaştırmasına, sağlık güvenliğinden estetik uygulamalara kadar tüm işlemleri yapılabilmektedir. Bunlar arasında tüy traşı, tırnak kesimi ve göz kontrolleri de bulunmaktadır.

Veteriner kliniklerinde yapılan Veteriner muayene ücreti laboratuvar ücretlerine ilave edilerek alınmaktadır. Veteriner fiyatları laboratuvar uygulama ücretleriyle birlikte düzenlenmektedir.

Kedi ve köpekler için veteriner ücret tarifesi şöyledir.

 

Kan sayımı (Hemogram): 310 TL

Biyokimyasal Analiz Tek Parametre: 100 TL

Dışkı muayene: 280 TL

İdrar muayene ücreti: 350 TL

Deri Kazıntısı: 280 TL

Kuduz kan Titrasyon testi (buna kan alımı ile kargo ve yazışma ücretleri dahil): 880TL

Sitolojik muayene(kulak akıntısı -vajinal akıntı): 280TL

Gram boyama: 140 TL

Kültür – Sensitive testi(Antibiyogram) ücreti: 280 TL olarak alınmaktadır.

 

Kısırlaştırma Ücretleri

Erkek Kedi: 1250 TL

Kriptorşit: 1500 – 2800 TL

Erkek Köpek: 1550 TL – 3000 TL (Kiloya göre değişmektedir.)

Dişi Kedi: 1800 TL

Dişi Köpek: 2450 TL – 3900 TL (Kiloya göre değişmektedir.)

Kedi Kısırlaştırma tüm detaylar ve video.

Köpek Kısırlaştırma tüm detaylar ve video.

Tanı ve Tedavi Yöntemlerinde Radyografi İşlemleri

Hayvanların tedavi yöntemleri arasında radyografi işlemleri de önemli yer tutmaktadır. Veteriner fiyatları tüm işlemlere göre komple hesaplanmaktadır. Laboratuvar işlem ücretleri;

Rontgen ücreti(İlk) 210 TL

Dijital röntgen: 385 TL

Baryum enema(Pozitif kontrast kolonogram): 460 TL

Radyoskopi: 490 TL

Kalça Displazisi Distraksiyon radyografi köpek ücreti: 1.700 TL

Omuz – Dirsek eklemi displazisi Kontrol radyografisi köpek: 1.550 TL

Ultrason: 630 – 1200 TL

EKG: 490 TL

Endoskopi: 1750 TL

Veteriner muayenehanesi ya da kliniklerinde veteriner fiyatları sürprizlerle karşılaşılmaması için matbu olarak belirlenmektedir. Ücret tarifesinin klinik ya da muayenehanenin görünen bir yerine asılması gerekmektedir.

 

Ürolojik Radyografi Kedi –Köpek Ücretleri

Intravenoz Pyelogram: 700 TL

Sistogram ücreti Pozitif Kontrast: 385 TL

Pnömossistogram Negatif Kontrast: 335 TL

Üretrogram: 490TL Tüm ücretlere KDV dahil olarak belirlenmiştir.

 

Laboratuvar tetkikleri ve radyografi inceleme sonuçlarına göre tanı ve tedaviye devam edilmektedir. Veteriner muayene ücreti bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Teşhise göre en uygun tedavi yöntemi uygulanarak can dostlar sağlığına kavuşabilmektedir. Bu duruma kavuşabilmek için ise cerrahi yöntemler gerekebilmektedir. Yapılması gereken tüm tedavi yöntemleri ve üreme kontrol yöntemleri konusunda yardım alabilirsiniz. Sağlık güvenliği ve kendi sağlığınız için birlikte yaşadığınız canları da düşünmeniz gerekmektedir. Veteriner ücret tarifesi güncel olarak Veterinerler Odası tarafından düzenlenerek tüm kliniklere gönderilmektedir.

 

Veteriner Hekim Klinik ve Muayenehanelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veteriner hekimler ya da klinisyenler, veterinerler fiyatları Veterinerler Odası Tarafından Belirlenen tarifeye uygun olarak çalışmaktadır. Muayenesi yapılan hayvanların devam eden tedavi yöntemlerine ait veteriner muayene ücreti ve tedavi ücreti, tedavi yarım bırakılsa dahi alınmaktadır. Fazlası varsa iade edilmektedir.

Veteriner ücret tarifesi asgari olarak düzenlenmektedir. Hayvan sahiplerinin görebileceği en uygun yerde bulunması gerekmektedir. Veteriner fiyatları 2022 yılbaşından itibaren güncellenerek uygulanmaya başlamış bulunmaktadır. Evcil ve süs hayvanlarının sağlıklı yaşayabilmesi veteriner hekim kontrollerine bağlıdır. Her hangi bir sorun oluşmadan önce de koruyucu hekimlik alınabilmektedir.

Veteriner muayene ücreti son derece düşük tutulmaktadır. Hayvan sahiplerinin veteriner hekimlere ister hayvanlarını getirebilir isterse bulunduğu yerden hizmet alabilirler, veteriner ücret tarifesi tüm detaylar göz önünde bulundurularak uygulamaya konulmaktadır.

 

Veteriner Kliniklerinden Alınabilecek Tedavi Yöntemleri

Evcil ve süs hayvanları için veteriner klinikleri ve muayenehaneleri güvenle hizmet vermektedir. Veteriner muayene ücreti en düşük fiyattan belirlenmektedir. Hayvan sağlığı ve can güvenliği bakımından son derece önemli görev üstlenen veteriner hekim seçerken de uzmanlığı ve tecrübesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Kedi ve köpekler için olduğu kadar kanatlı ve sürüngenler için de veteriner muayene ücreti alınmaktadır. Siz de can dostunuzu emin ellere emanet ederek uzun yıllar sağlıklı yaşamasına yardım edebilirsiniz. Muayeneden başlanan teşhis ve tedavi yöntemleri cerrahi uygulamalar dahil güvenle uygulanabilmektedir.

 

Evcil Hayvanlarda Estetik

Veteriner hekimler, hayvan sağlığı ve güvenliği kadar estetikleriyle de ilgilenmektedir. Hayvanlarda estetik işlemler bilindiği gibi tırnak kesiminden bakımına, mantar ve uyuz tedavilerinden traşa kadar pek çok şekilde uygulanabilmektedir. Evcil hayvanlarda bakım işlemleri sağlıklı yaşam sürebilmeleri için çok önemlidir.

Tırnaklarında oluşabilecek sorunlar tedavi edilmezse başka sorunlara yol açabilmektedir. Ya sıcaklarında uzun tüylerinden büyük rahatsızlık duymaktadırlar bu nedenle zaman zaman tüy traşı yapılması gerekmektedir. Evcil hayvanlar için yapılan tüm koruyucu sağlık hizmetleri gelecek günlerinde sağlıklı yaşayabilmesini sağlamaktadır.

 

Veteriner Kliniklerinde Konaklama

Hayvanlar için yapılabilecek muayene, kontrol, aşı ve tüm diğer işlemler yanında hayvanını yanında götüremeyecek olanlar için otel hizmetleri de verilebilmektedir. Evcil hayvanların en büyük sorunlarından biri her yere taşınamama durumlarıdır. Bu konuda veteriner hekim ve kliniğinizden yardım alabilirsiniz.

Hayvanınızı kendilerine güvenle ve konforlu bir şekilde emanet edebilirsiniz. Siz dönünceye kadar en iyi şekilde bakılacağından emin olabilirsiniz. Veteriner hekiminize güvenerek alabileceğiniz konaklama hizmeti de sizin gönül rahatlığıyla iş ve özel seyahatlerinizi yapabilmenizi sağlayacaktır.

 

Cerrahi Yöntemler

Sokak hayvanları da olsa evcil hayvanlar da olsa cerrahi yöntem tedavisi gerekebilmektedir. Bunlar kistler, meme tümörleri, medikal zorunluluk halleri olabilmektedir. Veteriner hekimler bu konuda güvenle uygulama yaparak hayvanı sağlığına kavuşturabilmektedir. Ameliyat ve tüm cerrahi işlem ve veteriner fiyatları belirlenmiş olarak uygulanmaktadır.

Bazıları, doğum sırasında gelişebilecek kedi-köpek sezaryen işlemleri, kalça çıkığı, kısırlaştırma operasyonlarıdır. Yine diyafram hernis operasyonu, patella çıkığı operasyonları ve ampütasyon operasyonları gerekebilmektedir. Tüm cerrahi işlemler sonrasında yatarak tedavi gerekebilmektedir. Bu konuda da veteriner hekim gözlemi büyük önem taşımaktadır.

Tüm ücret listesine buradan ulaşabilirsiniz.2022-2-VETERINER-UCRET-TARIFESI


02/Haz/2022

İnsanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de farklı diş ve diş yapısı bulunmaktadır. Yavru kedi ve köpeklerde süt dişler çıkar ve sonrasında bu dişler dökülerek yerlerini kalıcı dişlere bırakırlar. Küçüklük dönemlerinde, ilk dişlerin çıkacağı zaman insanlarda olduğu şekilde kedi ve köpeklerde de ağrı ve sancıya bağlı olarak huysuzluk görülebilir. Veteriner diş hekimliği için sayfamızı ziyaret edin.

Diş sağlığı kedi ve köpeklerde de önemli olup onların sağlığı için de uygun diş fırçası, diş macunu, özel üretilmiş çiğneme yapraklı dental kemikler gibi ürünler kullanılmalıdır.

Kedilerin Diş Çıkarması

Kedilerin diş oluşumuna bakıldığında geçici ve kalıcı dişlerin olduğu görülmektedir. Geçici dişler çoğunlukla 2 ile 4 hafta sonrasında çıkmaya başlar. Öncelikle en keskin dişlerin oluşumu tamamlanır sonrasında ise köpek dişleri çıkar ve 6-7 ayın sonunda geçici dişlerin tamamı oluşmuş olur.

Geçici dişler tamamlandıktan sonra kediler diş yenileme sürecine girer. Kalıcı dişlerin oluşumu sürecinde kedilerde ağız kokusu, kaşıntı ve kanama olabilir. Bu durumda kedilerin dişleri fırçalanarak onlara yardımcı olunabilir hem de diş fırçalanmasına alışmış olurlar.

 

Köpeklerin Diş Çıkarması

Yeni doğan köpek yavrularının ağızlarında diş bulunmaz ancak 1-2 hafta geçtiğinde dişler çıkmaya başlar. Geçici dişlerin çıkıp tamamlanmasından sonra tıpkı kedilerin olduğu gibi köpekler de diş döker ve kalıcı dişler çıkmaya başlar.

Köpekler yetişkin hale geldiğinde ağızlarında 42 adet diş tamamlanmış olur. Geçici dişlerden bazılarının dökülmemesi halinde kalıcı dişlerin çıkmasında problemler yaşanabilir. Bu sebeple dişlerin dökülme sürecinde daha dikkatli olunması gerekir.

 

Kedi ve Köpeklerde Düşmeyen Süt Dişleri

Geçici dişlerin tamamlanması sonrasında yerlerini kalıcı dişlere bırakmaları için düşmeler başlayacaktır. Bu süreçte diş etlerinde karıncalanmalar olacağından ısırma ihtiyacı doğacaktır. Sert oyuncaklar veya özellikle köpekler için doğal kemikler verilebilir. Ancak kırıldığında mide ve bağırsağa batma riski bulunan tavuk kemiği verilmemelidir.

 

Kedilerde ve Köpeklerde Diş Yapısı

Kedi ve köpeklerin diş yapısı üç ayrı tabakadan oluşmaktadır. Bu tabakalar dentis, mine tabakası ve sement tabakasıdır. İşlevsel açıdan bakıldığında ise dişler kesici dişler, köpek dişleri ve öğütücü dişler olmak üzere üç gruptadır. Kalıcı dişleri tamamlanmış bir köpekte 42 adet diş bulunmaktadır. Bunların 20 âdeti üst, 22 âdeti alt çenede bulunur. Kedilerde ise kalıcı diş 30 tanedir. Bu dişlerin de 16 tanesi damakta 14 tanesi çenede bulunmaktadır.

Dişlerin görevi ağıza alınan gıdaları parçalayıp sindirim sistemine uygun hale getirmektir. Sürelerde farklılık yaşansa da hem kedilerde hem köpeklerde doğumdan bir kaç hafta sonra geçici dişler çıkmaya başlar.

Geçici dişlerden sonra diş dökülmelerinde problem yaşanırsa kalıcı dişlerin çıkması önlenir veya yanlış pozisyonda diş oluşumu gerçekleşebilir. Bu yüzden diş oluşum süreci iyi takip edilmeli ve gerektiğinde veterinerden yardım alınmalıdır.

 

Kedi ve Köpeklerde Neden Diş Dökülmesi Yaşanır

Yavru kedi ve köpeklerde diş dökülmesi büyüme sürecinin bir parçasıdır. Ancak kalıcı dişlerin dökülmesi genellikle diş çürümesi, şiddetli gingivit, periodontitis veya darbe gibi sebeplere bağlıdır. Bu gibi durumlarda problem fark edilemezse ister istemez çözüm diş çekilmesine kadar gidebilir. Bunun yanında, kedi veya köpek sahiplerinin, diş dökülmelerine karşı yanlış beslenme, travmatik olaylar, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara dikkat etmesi gerekir.

 

Kedi ve Köpeklerde Görülen Diş Hastalıkları

Kedi ve köpeklerin dişlerinde metabolizmadan veya çevresel etkenlerden kaynaklı çeşitli hastalıklar veya problemler görülebilir. Bu gibi anormal durumlar karşısında kedilerde veya köpeklerde ciddi ağrı halleri görülebilir. Ayrıca yeterli bakım yapılmadığında diş taşı oluşumu, diş yüzeyinde plak birikimi, diş eti iltihabı, diş çürüğü gibi hastalıklar oluşabilir. İlk aşamalarında fark edilmeyen bu tip rahatsızlıkların çözümü için ilerleyen dönemlerde tedavi maliyetleri de artacaktır.

 

Kedi ve Köpeklerde Diş Çekilmesi ve Tedavi İşlemleri

Ev ortamında gerekli bakımın yapılmadığı hallerde oluşan diş hastalıkları için tedavi süreci başlatmak gerekir. Aksi halde diş sağlığı sürekli kötüye gidebilecek ve diş kayıpları görülebilecektir. Bu noktada bakteriyel gıda artıklarının birikmesiyle oluşan tartarlara özellikle dikkat edilmelidir. Temizlenmeyen tartarlar ilerleyen süreçte diş eti çekilmesine ve diş çürümesine neden olabilir.

Düzenli diş bakımı yapıldığında, kuru mama benzeri sert gıdalar ile beslendiğinde kedi ve köpeklerde diş taşı oluşması engellenir. Ayrıca bilinmelidir ki diş taşı ve plakların diş üzerinde uzun süre kalması periyodental hastalıklara sebebiyet verecektir.

Dişlerde görülen ve gingivitis olarak bilinen diş eti iltihabı başlarda hafif atlatılabilecek ancak tedavi edilmediğinde ilerleyici özellik gösteren bir hastalıktır. Gingivitis görülen dişlerde diş eti çekilmesi ve buna bağlı diş kaybı yaşanabilir.

 

Diş Problemlerinde Klinik Hizmetleri

Kedi ve köpeklerin diş dökülmesi ve diğer diş hastalıklarına karşı diş taşı temizliği, periodontal diş hastalıkları, diş röntgeni, diş çekimi işlemleri ve daha fazlası yetkin kliniklerde bulunan uzman sağlık ekipleri tarafından uygulanmaktadır. Kedi ve köpeklerin dişlerinde meydana gelen diş taşlarının diş etine ve diş minesine zarar verilmeden hijyenik ortamlarda temizlenmesi gerekir.

Üsküdar veteriner kliniği web sayfamızın veteriner diş bölümünde sunduğumuz hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Diş temizliği yapılan kedi ve köpeklerin isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak özel diş cihazlarıyla detaylı diş temizliği ve parlatma işlemi yapılabilir. Dişlerde görülen hastalık kapsamında profesyonel hizmet alınabilmesi için kedi veya köpeğiniz vakit kaybetmeden veterinere gösterilmesinde fayda vardır. Her ne kadar sağlık problemlerini insanlar gibi ifade edemeseler de kedi ve köpeklerinde acı ve ağrı yaşayabildiği unutulmamalıdır.

 

Kedi ve Köpeklerde Diş Dökülmesinin Önlenmesi

Diş dökülmesinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Dişlerin düzenli fırçalanması, dişlerde renk değişimi ve kanama olup olmadığının kontrolü bu hususlardan bazılarıdır. Ayrıca hekim muayenesine her götürüldüğünde dişlere de bakılmalıdır. Kaliteli mamalar kullanılmalı ve insanların tükettiği gıdalar kedi ve köpeklere verilmemelidir.


27/Nis/2022

Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışları kedi sahibi tarafından en çok bilgiye ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği olarak, kısırlaştırma ameliyatından sonra kedilerinize sağlıklı bir yaklaşım için rehber niteliğindeki bu yazıyı ele aldık. Kısırlık ameliyatı sonrası kedinizin nasıl bir yaşam süreceği ve onu rahat ettirebilmek için neler yapabileceğiniz hakkında;

 1. Kedilerin Kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi etkilenir mi?
 2. Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası davranışları nasıl etkilenir?
 3. Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedi bakımı
 4. Kedilerde kısırlaştırma operasyonu sonrasında neler yaşanır?
 5. Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında alınacak önlemler

uzun süre çalışma ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız.

1.Kedilerin Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Psikolojisi Etkilenir Mi?

Kedilerin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi değişir mi üzerine doğrulanmış bir teori mevcut değildir. Fakat kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedi sahipleri kedilerini daha fazla gözlemleme imkânı bulduklarından, birçok yeni özellikler keşfedebilir. Ameliyat sonrası gösterilen ilgi ve şefkat, kedilerle aranızda özel bir bağ kurulmasına sebep olur.

Dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesiyle şefkat ve ilgi beklentisi üst düzeye çıkmaktadır. Operasyondan sonra aynı dönemde bu beklentiler devam edebilmektedir. Bu veri, kedi psikolojisi üzerindeki etkiyi saptayabilmek için yeterli değildir.

2.Kedinin Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Davranışları Nasıl Etkilenir?

Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası davranışları nasıl etkilenir, kısırlık ameliyatının amacı, kızgınlık döneminin istenilmeyen davranışlarını önlemektir.  Kedilerin kısırlaştırılması hakkında merak ettikleriniz için Dr. Pati kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Her kedi eşsizdir ve farklı çevre unsurlarında yetişir. Yetişkin ya da yavru kediniz hangi dönem içerisinde kısırlaştırıldıysa, davranışlarında ki değişimde bu döneme paralellik gösterecektir. Veteriner hekiminiz, kedinize en uygun operasyon zamanını sizlere önerecektir. Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi üzerinden dolaylı varsayımlara ulaşabiliyorken, kızgınlık dönemi davranışları hakkındaki etkilerinden kesin olarak bahsedebilmekteyiz. Kedi sahiplerindeki değişimin, kedilere de yansıdığını söylemek mümkündür.

Kedi kısırlaştırma operasyonu sonrası kedilerin davranışlarında ilk sürelerde durgunluk gözlenebilir. Yeni hormanel düzeylerine alışana kadar hasta sahibine karşı hassas davranabilir, içine kapanabilir. Hormonel düzeyler stabilleştiğinde durum hızlıca düzelir. Yani geçici bir durumdur.

Davranış olarak baktığımız zaman karakterize sabit etki bir etki olmamaktadır. Bazı kediler daha enerjik olurken bazı kediler daha da sakinleşmektedir. Fakat mizaç olarak genel anlamda yumuşama görülebilir.

3.Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Kedi Bakımı

Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışları sağlıklı bir tablo oluşturabilmesi için İlk olarak ortamın düzenlenmesi gerekmektedir. Onlar için mümkün olduğunca sakin ve konforlu bir alan oluşturmalısınız. Evde birden fazla kedi ya da canlı besliyorsanız birbirlerinde uzak durmalarını sağlayınız.

Kedinizin aldığı anestezi ilk 18 – 24 saat sürede etkisini göstermeye devam edecektir. Belirtiler içerisinde huzursuzluk, mide bulantısı, hareketleri kontrol edememe ve durgunluk gözlemlenebilir. Hazırladığınız bu alanı sık sık kontrol edip, sağlık durumunu yakından incelemelisiniz. Alan çevresinde ona zarar verebilecek ürünlerin olup olmadığını analiz etmelisiniz. Atlayıp ulaşabileceği yüksek eşyalardan, mekânı arındırmanız gerekiyor.

Kedinizin rahat edebileceği yatağı yoksa, bir kutunun içine sereceğiniz yumuşak materyallerden oluşan bir yer oluşturun. Her ihtimale karşı yatacağı yerin üzerine bir ped yerleştirebilirsiniz. Bu yatağı zemin bir alana koyunuz. Hem zıplayıp yara bölgelerine zarar vermesini engellemiş olursunuz hem de kediniz zemine uzanarak, ameliyat bölgelerini serinletip yaralarını yatıştırmış olur.

Bunun yanında, ışığı iyi koordine etmelisiniz. Anestezi alan kediler, genel olarak ışıktan hoşlanmazlar. Dinlenme alanının ışığını tamamen kapatın ya da kısık bir şekilde kullanmayı tercih ediniz. Her kedinin farklı bir karakterde olduğunu unutmamak gerekir. Gözlemleyerek uygun olan ışığı bulabilirsiniz.

Dışarı çıkan bir kediniz varsa, yara tamamen iyileşmeden dışarı çıkmasına izin vermeyin. Veteriner hekiminizle konuşup doğru zamanı tespit edebilirsiniz. Kısırlık ameliyatı ciddi bir operasyondur. Cerrahi olarak kesilen bölgeyi, ameliyattan sonra veteriner hekiminizin size de göstermesini isteyin. Dilerseniz bu alanı fotoğraflayın. Böylelikle her geçen gün yaranın iyileşme sürecini gözlemlemiş olursunuz.

Bu adımların dışında kısırlık ameliyatı sonrasında kedinizin dinlenmesine izin verin. Kontrol amaçlı olmadığı süre dışında onları hareket ettirmekten kaçınmalısınız. Hareketli oyunlara bir süre ara vermeniz doğru olacaktır.

Erkek kediler kuyruk altlarından, dişi kediler ise karın bölgesinden ameliyatları gerçekleştirilir. O yüzden bu bölgelere baskı yapmayınız. Eğer kedinizi hareket etmek durumunda kalırsanız, dikiş yerlerine dokunmadan çok sakin bir şekilde bunu yapınız. Çünkü dikiş bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe oldukça yatkındır. Bunu önlemek adına, veteriner hekiminizin önerisiyle bölgeyi izotonik serum ile dezenfekte edebilirsiniz.

Başarılı bir ameliyat sonrasında kedinizin 24 saat içerisinde normal davranışlarına dönmesi beklenir. Eğer kedinizde aşağıdaki belirtileri fark ederseniz veteriner hekiminizden bilgi alınız.

 • Operasyon sonrasında 24 saati geçen sürede devam eden uyuşukluk hali
 • Titreme ve ateş
 • İlk geceden sonra kusmanın devam etmesi
 • İshal
 • Yavru kedilerde 12 saat, yetişkin kedilerde ise 24 saat hiçbir şey yememeleri
 • 24 saati geçen sürede, iştah halinin normale göre aşırı azalması
 • Kanlı ve zor tuvalete çıkma
 • 24 saat sonra hala tuvaletini yapmaması

Bu belirtilerin her biri ciddiye alınması gereken semptomlardır. Ameliyat sonrası süreçte de veteriner hekiminizle sürekli iletişim halinde olunuz. İletişim halinde olmanız, birçok hastalığın öncesinde önlem alabilmenizi sağlar. Aşağıda yer alan belirtilerle karşılaştığınızda ise acil bir şekilde veterinerinize gitmelisiniz.

 • Nefes almada zorlanma
 • Cerrahi bölgede kanama
 • Tepki vermeme
 • Aşırı ağrı belirtisi
 • Zihinsel değişkenlik
 • Bilinç kaybı
 • Normalin dışında şişkin bir karın

Bunların yanında, kediniz operasyona girmeden önce ameliyat ve ameliyat sonrası bakım hakkında gerekli bütün bilgileri veteriner hekiminizden öğreniniz. Kediler acı hissetse de bunu sahiplerine belli etmeyebilir.Veteriner hekiminizin önerdiği ilaç ve kullanma dozunu uygun bir şekilde kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. Veterinerinizin dışında duyduğunuz antibiyotik ve krem kullanımlarına itibar etmeyiniz. Sağlıklı bir ameliyat sürecinde can dostlarımızı önemsiyoruz!

4.Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrasında Neler Yaşanır?

Kısırlaştırma operasyonu için ilk 24 saat çok önemlidir. Ameliyattan kaç saat sonrasında kedinizin kendine geleceği, sağlık durumu ve bünyesine bağlıdır. İlk gün eve geldiğinizde kedi maması yenildiğinde kusma gerçekleşirse, mamayı kaldırın ve bir sonraki sabah az miktar olarak yeniden deneyin. Kediniz yeniden kusarsa ya da ishal olmuşsa, direkt veteriner hekiminize ulaşın.

Operasyondan sonra 7 ile 10 gün arasında her gün en az iki kez olmak üzere cerrahi bölgeyi inceleyiniz. Aşağıda belirtilecek olan sorunları görmeniz halinde zaman kaybetmeden veteriner hekiminize durumu danışınız.

 • Kırmızılık: Kısırlık ameliyatı sonrasında cerrahi bölge çevresinde kırmızılığın olması normal karşılanır. Bu kırmızılığın zamanla yoğunlaşması enfeksiyon işareti olabilir.
 • Şişlik: Ameliyat sonrasındaki şişlik normaldir. Şişliğin artması ve kötüleşmesi durumunda, kedinizi veterinerinizin görmesi şarttır.
 • Morarma: Cerrahi ameliyat kesiğinin iyileşme sürecinde, kırmızılığın morarmaya başlaması iyileşme sürecini gösterir. Fakat morluğun yayılması, yeni morlukların oluşması halinde direkt veterinere gidilmelidir.
 • İrinli Akıntı: Yatağına ped koyma önerimiz, irinli akıntının oluşabilme ihtimaline yöneliktir. Bu alanda ilk etapta akıntının oluşması mümkündür. Akıntı artar ya da renklenerek, kokma eğilimi gösterirse, direkt veterinere gitmelisiniz. İç dikişlerinin kontrolü ve enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilmeye tabii tutulmalıdır.
 • Yara Kenarlarından Ayrılma: Erkek kedileriniz kesikleri küçük ve açık olmalıdır. Dişi kedilerin dikişleri ise bir kısmı görünür ya da gizli olabilir. Bu dikişlerin sağlam ve açıklığın görülmemesi gerekir. Ayrılma veya herhangi bir yaradan farklı akıntı gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden derhal veterinerinize gitmelisiniz.

Bu belirtilerin dışında kedilerinizin diş etlerini de kontrol etmelisiniz. Kırmızılık ve soluk pembe diş etleri, kedinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Fakat normalden daha soluk ve diş etlerine bastırdığınızda renk dönüşü sağlanmıyorsa kansızlıktan şüphelenebilirsiniz.

Bu yüzden kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışlarını gözlemlemek oldukça önemlidir. Aşağıda belirtilen normal dışı belirtileri görürseniz, zaman kaybetmeden veteriner hekiminize gitmeyi ihmal etmeyiniz.

 • İştahsızlık
 • Su içmekten kaçınma
 • Kambur duruş
 • Kaçma girişimleri
 • Ürkeklik ve kaygı hali
 • Hırıltı ya da tıslama
 • Gergin karın kası
 • Depresyon ve uyuşukluk hali

 

5.Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Sonrasında Alınacak Önlemler

Kedinizin kısırlık ameliyatı sonrasında, kendine gelebilmesi ve eski haline dönebilmesi için en az 24 saatin geçmesi beklenmelidir. Kedi sahiplerinin bu süre içerisinde mümkün olduğunca sakin kalması gerekir.

Ameliyat dönüşünde hazırlanması gereken ortam hakkında kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası davranışları nasıl etkilenir bölümünde yer vermiştik. Diğer bir yandan, kedinizin tuvaleti, maması ve suyu yakınında bulunmalıdır. Mama ve su kaplarının, tuvaletine yakın bi yerde olmamasına özen gösteriniz.

Operasyon sonrasında ilk hafta tuvaletlerinin durumunu kontrol etmelisiniz. Dikişleriyle kumun teması önlenmelidir. Bu nedenle, bentoit yerine silika kumları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer evde başka kedileriniz varsa, gözlem açısından tuvaletlerini muhakkak ayırmanızda fayda var. Ameliyatın sonrasında 24 saat içerisinde kedinizin idrarında kan görülebilmektedir. Bu durumun devam etmesi halinde veteriner hekiminize muhakkak ulaşmalısınız.

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedinizin çok hareketsiz kalmasına veya çok aktif hareket etmesine müsaade etmeyiniz. Kedinizin yarası bütünüyle iyileşip kapanana kadar koşmasına, merdivenden çıkmasına, zıplamasına engel olmaya çalışınız.

Ameliyatın ilk günlerinde hareketlerini kısıtlamaya özen gösterirken, kedinizin strese girmemesinde de dikkat ediniz. Gün içerisinde kontrollü olarak gözünüzün önünde hareket etmesini sağlayınız.

Kediniz dikişli bir ameliyat geçirdiyse, muhakkak takibini gerçekleştirmelisiniz. Bu yüzden ameliyatın ilk 10 gününde özel üretim ameliyat giysisi ya da yakalık kullanmanız önerilmektedir. Bu giysi ve yakalıklar;

 • Dikişlerin açılmaması,
 • Enfeksiyon kapılmaması,
 • Yaranın ısırılma ve darbe almasını

Önlemek için kullanılmaktadır. Ameliyat öncesinde internetten temin edebilir ya da veterinerinizden temin edebilirsiniz.

Veteriner hekiminizin tavsiyesiyle yapılan pansuman, dikişlerin sağlıklı bir şekilde onarılmasını sağlar. Verilen ilaçları tam zamanlı olarak kullanarak, kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz. Bu sayede, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi için Dr. Pati Veteriner Kliniği hekimlerimizden bilgi alabilirsiniz.


02/Nis/2022

Kedilerin sağlığını etkileyen birçok parazit türü vardır. Türlerine göre dış parazitler ve iç parazitler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kedilerde iç parazit vücut içerisine girerek kalp, bağırsak, mide, akciğer ve karaciğer gibi organlara yerleşerek yaşarlar.

Üsküdar Veteriner Kliniği sizler için;

 1. Kedilerde iç parazit belirtileri
 2. Kedilerde iç parazit nasıl anlaşılır?
 3. Kedilerde Parazit Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri
  • Kancalı Kurt
   • Kancalı Kurtlar Nedir? Kancalı Kurtlar Kediye Nasıl Bulaşır?
   • Kancalı Kurtlar Kedileri Nasıl Etkiler?
   • Kedilerde Kancalı Kurt Teşhisi Nasıl Konur?
   • Kedilerde Kancalı Kurt Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?
   • Kancalı Kurtların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?
   • Kancalı Kurtlar İnsana Bulaşır mı?
  • Yuvarlak Solucanlar
   • Yuvarlak Solucan Nedir? Yuvarlak Solucanlar Kediye Nasıl Bulaşır?
   • Yuvarlak Solucanlar Kedileri Nasıl Etkiler?
   • Kedilerde Yuvarlak Solucan Teşhisi Nasıl Konur?
   • Kedilerde Yuvarlak Solucan Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?
   • Yuvarlak Solucanların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?
  • Tenyalar
   • Tenya Nedir? Tenyalar Kedilere Nasıl Bulaşır?
   • Tenyalar Kedileri Nasıl Etkiler?
   • Kedilerde Tenya Teşhisi Nasıl Konur?
   • Kedilerde Tenya Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?
   • Tenyaların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?
   • Tenyalar İnsana Bulaşır mı?
  • Coccidia
   • Coccidia Nedir? Coccidia Kedilere Nasıl Bulaşır?
   • Coccidia Kedileri Nasıl Etkiler?
   • Kedilerde Coccidia Teşhisi Nasıl Konur?
   • Kedilerde Coccidia Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?
   • Coccidiaların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?

Konularında kedilerde iç parazit belirtileri hakkında detaylı bilgileri sunacaktır.

1.   Kedilerde İç Parazit Belirtileri

Kedilerde iç parazit belirtileri çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bazı parazit türleri, hem yetişkin kediler hem de yavru kediler için hayatı tehdit edecek unsurları barındırır.


Başlıca iç parazit belirtileri şu şekildedir;

Ø  Kilo kaybı ya da artışı

Ø  Bağışıklık sistemi düşmesiyle birlikte oluşan halsizlik ve çabuk yorulma hali

Ø  Nefes alırken zorlanma ve hırıltı

Ø  Karında şişlik

Ø  Öksürük

Ø  İshal ve kusma

Ø  Dışkıda kan

Ø  Anüs bölgesini aşırı temizleme

Ø  Bulunduğu ortamda pirinç benzeri yapıların bulunması

Ø  Tüylerin matlaşması

Olarak ifade edilebilir. Bu belirtilerden bir veya birkaçı ile karşılaştığınızda veteriner hekiminizle iletişime geçiniz. Ayrıca üsküdar veteriner kliniği Dr. Pati’yi arayarak bilgi alabilirsiniz.

2.     Kedilerde İç Parazit Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde iç parazit belirtileri saptanırken düzenli olarak gözlem yapmak çok önemlidir. Kedilerin yaşadığı ortam ve çevresel faktörlerin değerlendirilmesi, parazitlere karşı gerçekleştirilen ilk önlemdir. Enfekte olmuş hayvanlar ile temas, kontamine gıda ve su tüketimi, kene ve haşeratlar tarafından ısırılmak iç parazitlerin bulaşma riskini arttırmaktadır.

Üsküdar Veteriner Kliniği Hekimleri iyi bir gözlem yapılması gerekliliğini önemle arz etmektedir. Veteriner hekiminiz ile görüştüğünüzde, gerekirse kanıtları da yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

 • Kedinizin Tüylerinde Matlaşma Var mı?

Genel itibarıyla kedilerin tüyleri parlak görümlüdür. Kedilere bağırsak solucanı bulaşması söz konusuysa, tüyler mat ve düz bir hal alır. Bunun nedeni ise bağırsak paraziti kaynaklı dehidrasyon ve besin emiliminin olmasıdır.

 • Kedinizin Diş Etleri Soluk mu görünüyor?

Sağlıklı kedilerin diş etleri pembedir. Soluk bir görüntüye sahipse parazit sonucu oluşan anemiden şüphelenilir.

 • Kedinin Dışkısında Bir Farklılık Mevcut mu?

Kedilerinizin günlük olarak kum kaplarını kontrol ediniz. Genelde solucan ve kancalı kurt gibi iç parazitler ilk olarak tuvalette fark edilirler.

 • Koyu
 • Katranlı
 • İshal

Olan bir dışkı, solucan enfeksiyonunun habercisi olabilir. Dışkıda solucan ve parçaları gözle görülebilir. Anüs çevresinde ve yattıkları yerde de bu parazitlere rastlamak mümkündür. Farklı boyutlara sahip parazit türlerinin boyları 10 cm uzunluğa kadar erişebilir. Bunlar genelde yuvarlak solucan çeşididir.

 • Kanlı

Dışkıda ise kancalı kurt şüphesi değerlendirilebilir. Kancalı kurtlar, tutundukları bağırsak duvarında kanama meydana getirir. 24 saati aşan belirtilerde zaman kaybetmeden Üsküdar Veteriner Kliniğine başvurunuz.

 • Kediniz Ne Sıklıkta Kusuyor?

Kedilerin dönemsel kusmaları normaldir. Fakat bunu sıklıkla yapmaya başladıysa, bağırsak sorunları ve solucan parazitlerinin işareti olabilir.

 • Kilo Kaybı ve Mide Şişlikleri Gözlemliyor musunuz?

Kedinizin iştahı yerinde fakat yine de kilo kaybı yaşıyorsa, muhakkak veteriner hekiminizi ziyaret ediniz. Özellikle midede görülen şişlik, solucan şüphesi barındırabilir.

 • Kedinizin Davranışlarında Farklılık Var mı?

Solucanlar kediler üzerinde iki farklı davranış biçimi oluşturur. İlki normalin dışında bir uyuşukluktur. İkinci etki ise parazitlerden rahatsız olan kediler, popolarını halılara sürtme davranışında bulunabilirler.

Kedilerde iç parazit belirtileri detaylı anlatımı için Üsküdar Veteriner Kliniği Hekimimizin hazırlamış olduğu video için burayı tıklayınız.

3.      Kedilerde Parazit Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

3.1 Kancalı Kurtlar
3.1.1. Kancalı Kurtlar Nedir ve Kancalı Kurtlar Kediye Nasıl Bulaşır?

Kedilerin bağırsak astarlarına yapışır ve kanla beslenirler. Bağırsak paraziti olan kancalı kurtlar, larva teması ve yumurtalarım yutulmasıyla bulaşması gerçekleşir.

3.1.2. Kancalı Kurtlar Kedileri Nasıl Etkiler?

Kancalı kurtlar kan ile beslendiğinden dolayı kedilerde kansızlığa sebep olur. Daha önce bu konuda tedavi görmüş yavru kediler için hayati tehlike oluşturmaktadır. Yetişkin olan kedilerde ise kan kaybı ve ishal belirtileri görülmektedir.

3.1.3. Kedilerde Kancalı Kurt Teşhisi Nasıl Konur?

Kancalı kurt parazitinin teşhisi, alınan dışkı örneğinin mikroskopla incelenmesiyle konur.

3.1.4. Kedilerde Kancalı Kurt Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi Pyrantel Pamoate adında ki antiparazitiğin kullanılması kancalı kurtlara karşı etkilidir. Kullanılacak doz için Üsküdar Veteriner Hekiminiz gerekli bilgilendirmeyi tarafınıza yapacaktır.

3.1.5. Kancalı Kurtların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?

Kedilerinizin olduğu ortamın steril olmasıyla, bulaş riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Parazitlerin erken teşhisi için yılda 1-2 kez dışkı testi yaptırmanız oldukça önemlidir.

3.1.6. Kancalı Kurtlar İnsana Bulaşır Mi?

Kedilerde bulunan kancalı kurtlar, kontemine (yumurtaları yutma) ve deri yoluyla insana geçebilirler. Sevmek için temas ettiğiniz hayvanlardan sonra muhakkak ellerinizi yıkayın. Kancalı kurtların insana bulaşması halinde ise kaşıntılı ve ağrılı cilt enfeksiyonlarıyla karşılaşılabilir. Göz, akciğer gibi organların kontrol edilmesi şarttır.

3.2 Yuvarlak Solucanlar
3.2.1 Yuvarlak Solucanlar Nedir? Yuvarlak Solucanlar Kedilere Nasıl Bulaşır?

En yaygın görülen bağırsak parazitidir. Bağırsak astarlarına yapışarak kanla beslenirler. Enfekte olmuş bir canlının yenilmesi, anne sütü ya da bulaş bir ortamdaki larvalarla temas yoluyla kedilere bulaşır.

3.2.2. Yuvarlak Solucanlar Kedileri Nasıl Etkiler?

Çoğu kedide herhangi bir belirti göstermez. Yavru kedilerde ise ishal, kusma ve kilo kaybı etkiler görülebilir.

3.2.3. Kedilerde Yuvarlak Solucan Teşhisi Nasıl Konur?

Dışkı testi ile teşhis konulmaktadır. Dışkı, yuvarlak kurt antijeni mikroskop altında incelenir.

3.2.4. Kedilerde Yuvarlak Solucan Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?

Pyrantel Pamoate adlı antiparazitik ile tedavisi gerçekleştirilir. Tedaviden sonrada belirli periyot aralıklarıyla dışkı testi yenilenir.

3.2.5. Yuvarlak Solucanların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenebilir?

Dışarıya çıkan kedilerinizin enfekte olmuş bir canlıyı avlayıp avlamadıklarına dikkat ediniz. Ayrıca kum kaplarının temizliği son derece önemlidir. Erken teşhis için muayenelerinizi aksatmayınız!

3.3. Tenyalar
3.3.1. Tenya Nedir? Tenyalar Kedilere Nasıl Bulaşır?

Tenyalar kancaya benzer ağız yapılarıyla, kedinizin ince bağırsağına bağlanırlar. Bu solucanlar kedilerin yediği gıdalardan beslenerek 10 cm boyuna ulaşabilirler. Tenyalar pirinç tanesi büyüklüğünde parçalar dökerek, kendilerini dışkıda belli eder. En çok bilinen bulaşma türü pirelerdir. Kendini dilleriyle temizleyen kediler, enfekte pireleri yutarak parazitleri vücutlarına alabilirler. Aynı zamanda enfekte olan fare gibi canlıları avladıklarında da tenyaların bulaşma riski gerçekleşebilir.

3.3.2. Tenyalar Kedileri Nasıl Etkiler?

Yoğun bir tenyaya maruz kalan kedilerde, belirgin kilo kayıpları görülmektedir. Fakat genel olarak kedilerde kalıcı ve ciddi bir zarar vermediklerinden dolayı küçük parazitler olarak adlandırılmaktadırlar.

3.3.3. Kedilere Tenya Teşhisi Nasıl Konur?

Kedilerinizin yattığı ortamlarda, anüs ve dışkısında rahatlıkla gözle görülebilen pirinç büyüklüğünde yapılardan fark edilebilir. Gerçekleştirilen dışkı testlerinde teşhis konulabilmektedir.

3.3.4. Kedilerde Tenya Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?

Prazikuantel enjeksiyonu yapılarak tedavisi gerçekleştirilir. Tedavi sonrasında dışkı testiyle tenyaların durumu teyit edilebilmektedir.

3.3.5. Tenyaların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?

Kedileriniz tenya larva ve yumurtalarını taşıma olasılığı olan canlılarla temasına izin vermeyiniz!

3.3.6. Tenyalar İnsana Bulaşır Mi?

İnsanlarda karın ağrısı, kusma, ishal kilo kaybı, dışkıda tenya ve yumurta görülmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Çoğu zaman kontamine etin tüketilmesi ve enfekte pirelerle temas halinde insanlara bulaşması gerçekleşmektedir.

3.4.  Coccidia
3.4.1. Coccidia Nedir? Coccidia Kedilere Nasıl Bulaşır? Ke

Coccidia paraziti bağırsak duvarlarında yaşan tek hücreli canlılardır. Dışkı yoluyla ya da enfekte kemirgenleri yemeyle kedilerinize bulaşır.

3.4.2. Coccidia Kedileri Nasıl Etkiler?

Coccidia paraziti bulaşan kedilerin birçoğunda herhangi bir belirti gözlemlenmeyebilir. Bağışıklığı düşük olan yavru kedilerde ishal olarak kedini gösterebilmektedir. Enfektesi yüksek olan kedilerde dehidrasyon, aşırı ishal hatta ölümle sonuçlanabilecek durumlar meydana gelebilmektedir.

3.4.3. Kedilerde Coccidia Teşhisi Nasıl Konur?

Coccidia antijeni ve dışkı mikroskopla incelenerek teşhis konulmaktadır.

3.4.4. Kedilerde Coccidia Paraziti Nasıl Tedavi Edilir?

Üsküdar Veteriner Kliniğinde ki hekiminiz kedilerde iç parazit belirtileri tespit ettiğinde Albendazol adlı antiparazitik bir tedavi uygulayacaktır. Geniş spektrumlu olan antiparazitik ile Coccidia paraziti kolaylıkla tedavi edilebilecektir.

3.4.5. Coccidaların Kedilere Bulaşması Nasıl Önlenir?

Evcil hayvanlarınızın ev ortamında bulunduğu ortam ve eşyaların steril olması, bu parazitlerin bulaşma riskini önleyecektir. Özellikle kum kaplarının temiz tutulması çok önemlidir.

Yavru kedilerinizin 6-8 haftalık ve 10-12 haftalık periyotlarda dışkı testlerini yaptırınız. Erken teşhis, hem evcil dostunuz hem de sizin sağlığınız için büyük önem taşır.

 


Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği

Biz Kimiz?

Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği, diğer bölgelerdeki klinik tecrübelerindeki hizmet kalitesini Üsküdar’da devam ettirmek için kurulmuştur.


HIZLICA ARAYIN

0533 498 96 62ZİYARET EDİN

Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 ÜsküdarSosyal Hesaplarımızı Takip EdinCopyright by Dr. Pati ® 2020.