2024 Kedi Aşı Takvimi ve Kedi Aşı Fiyatları [Güncel]


Dr. Pati Veteriner Kliniğine bal isimli kedimle gidiyorum balim mantar hastalığına yakalanmıştı 4 ay kısa bir surede mantar hastalığını iyileştirdik. Dr. Pati’ye çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 senedir Dr. Patiye gidiyorum ilgi çok güzel her şey için çok teşekkür ediyorum.

-Murat Dinç

Kedi aşıları sevimli dostlarımızı önemli hastalıklara karşı ve virüsler karşısında koruyan etkili bir koruma şeklidir. Aşı olan kediler, hastalık yapan bir bakteri ve virüsle karşılaştığı zaman savunma sistemleri geliştiği için bu zararlı etmenlere karşı antikor üreterek kendini muhafaza ederler.

Kedileri tedavisi olmayan veya olsa da çok zorlu bir süreç gerektiren hastalıklara karşı korumak için hem yavru hem de yetişkinlik döneminde aşılarının eksiksiz şekilde tamamlanması gereklidir.  Bu nedenle kedilerin aşı takvimine göre aşılarını olması önemli bir konudur.

Kedi Aşıları Neden Gereklidir?

Ev ortamında yaşayan kediler dışarıdaki kedilere göre her ne kadar beslenme ve barınma gibi konularda avantajlı olsa da savunma sistemi bakımından daha güçsüz bir yapıya sahip olurlar. Bu nedenle hem kedilerimiz hem de kendi sağlığımızı korumak için onların gerekli taramalarını ve aşılarını yaptırmanızı üsküdar veteriner olarak tavsiye ediyoruz.

Kedi sahiplerinin de aklına kedi aşıları konusundan birçok soru takılmaktadır. Bu yazımızda kedi sahipleri ve merak edenler için kedi aşıları nasıl yapılmalıdır, kedi yavru ve yetişkin kediler için aşı takvimi nasıldır, kedi aşı fiyatları nedir gibi birçok soruya cevap verdik.

Kedilerin Aşılama Döneminde Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Kedilerin aşılama dönemlerinde birçok faktöre dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte en önemli faktör doğru zamanda doğru aşının yapılmasıdır. Örneğin kedilere kuduz aşısı yapılabilmesi için 3. ayını tamamlamış olması gereklidir. Dolayısıyla tüm aşıları belirlenmiş olan kedi aşı takvimi uygun şekilde uygulamak önemlidir.

Kedilerin aşı uygulaması yapılırken birbirinden farklı olan aşılar karıştırılıp tek enjektörle verilmemelidir. Aşıların karıştırıp karıştırmama özellikleri prospektüsünde belirtilmektedir.

Hamile olan kedilere ise aşılama yapılmaz. Ayrıca kedilerde hamilelik planlaması sonrasında da gerekli tüm aşıların yapılmasına dikkat etmek gereklidir.

Kedilerde aşı yaptırmak kadar doğru zamanda doğru aşıyı yaptırmak daha önemlidir. Ancak bu şekilde hastalıklara karşılı etkin bir korunma sağlanabilir. Bunun için kedilerinizin aşı takvimine sadık kalarak bu konuda hekiminizle iletişimde kalmaya özen göstermelisiniz.

Kedi Aşı Takvimi ve Kedi Aşı Fiyatları

Kedi aşıları hem yavru hem yetişkin hem de yaşlı kediler için her dönem gereklidir. Aşılar sevimli dostlarımızı tehlikeli hastalıklara karşı koruyarak ömürlerini uzatır. Aşıların sıklığı yaşlılık döneminde değişkenlik gösterse de yaşlı kediler için de aşı gereklidir. Kedinizin temel aşıların yanında olması gereken aşılar ve kendisine özel aşı takvimi de veteriner hekiminiz tarafından belirlenir. Bunun için hemen bizi arayabilirsiniz. Aşağıda yavru ve yetişkin kediler için gerekli olan aşılara ve kedi aşı fiyatlarına yer verdik.

Yavru Kedilerin Aşılama Takvimi

Yeni doğan kediler annelerinden emdikleri zengin süt sayesinde geçici bir süre için bağışıklığa sahiptirler. Anne sütü ile geçmiş olan bu bağışıklığın gücü ise kediden kediye göre farklılık gösterir. Genel olarak yavru kediler anne sütü sayesinden 8-10 hafta kadar güçlü bağışıklığa sahip olurlar. Bu süreden sonra bağışıklık sistemi zayıflayacağı için devreye aşı takvimi girmelidir.

Aşılamadan maksimum verim almak için öncesinde kedilerin stresten uzak durması ve parazitlerinden arınmış olması gereklidir. Bir hastalığı olan kediye aşı yapılmaz. Bu nedenle veteriner hekiminiz aşıdan önce kediyi, muayene ederek parazit tedavisi yapmalıdır. Parazitler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olurlar. Bu nedenle parazitleri olan bir kediye parazitleri temizlenmeden aşı yapılmaz. Daha detaylı bilgi almak ve kedinizi muayeneye getirmek için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yavru kediler için uygulanan kedi aşıları temel aşılar ve temel olmayan aşılar olarak iki sınıfa ayrılır. Kedi aşılama takvimi içinde yer alan temel aşılar karma aşı, kuduz aşısı ve lösemi aşısıdır. Temel aşılar hem yavru hem de yetişkin kedilere yapılması gereken sık karşılaşılan temel hastalıklara karşı koruma sağlayan hastalıklardır.

Kediler için temel aşı olmayan aşılar ise karın zarı enfeksiyonu aşısı, cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıklara karşı yapılan aşılardır. Temel olmayan aşıların tüm kedilere yapılması gerekmez. Bu aşı çeşitlerinin yapılması için veteriner hekiminizin detaylı kontrolü ve muayenesi gereklidir.

Kedi kısırlaştırma sürecini öğrenin.

Yavru kedi aşı takvimi şu şekildedir:

45 günlük: iç ve dış parazit uygulamaları

60 günlük: Karma 1

75 günlük: Karma 2

90 günlük: Kuduz

105 günlük: Lösemi

120 günlük: Mantar

İç ve Dış Parazit İlaçlar

Kedilerde aşı takvimi öncelikle iç ve dış parazit ilaçları ile başlar. İç ve dış parazit ilaçları bir aşı olmayıp koruma amaçlı yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın ömür boyu yapılması gereklidir. Çünkü kediler aşılama döngüsünde sürekli parazitlerle karşı karşıya kalırlar. Bu parazitler kedinin sağlığına zarar vereceği gibi sizin de sağlığınız için tehlikelidir. Kedilerde oluşan iç parazitler dışkı ile atılır ve siz kediyi severken size de bulaşabilir. Bu parazitler çocuk düşürme, çeşitli hastalıklar ve göze bulaşırsa kör olmaya kadar varan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle iç ve dış parazit uygulaması kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken konulardan biridir.

Kedilerin bağışlılık kazandığı bu dönemde parazitlere karşı yatkın olduğu bilinmektedir. Kedilerde ishale yol açan çeşitli bakteriler kusma, halsizlik, kilo kaybı gibi etkilerle kendisi gösterir. Bağırsak kurtları da kedileri hasta eden ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkan rahatsızlıklara sebebiyet verirler. Bu nedenle hem iç hem dış parazitleri gelmek için iş ve dış parazit ilaçları verilir.

İç ve dış parazit uygulaması her iki ayda bir uygulanmalıdır. Dış parazit uygulaması kedileri pire ve parazitlere karşı korurken iç parazit ilaçları ise kedinin bağırsaklarında, kalbinde, akciğerlerinde oluşabilecek olan tehlikeli parazitlere karşı yüksek oranda koruma sağlar.

Kedi Aşı TakvimiKarma Aşı


Karma aşı 2 doz uygulanan en önemli aşılardan birisidir.


Kuduz Aşısı


Yavru kedilerde en az 90 günlükten itibaren yapılmaktadır. Öncesinde diğer aşılara başlanır.


Lösemi Aşısı


Yıllık tekrar edilen aşılardan birisi olan Lösemi aşısı yapılmadan önce Lösemi testi bakılması gerekir.

Karma Aşı

Kedilerde en önemli aşılardan birisi karma aşıdır. Karma aşı 2. ayını dolduran tüm kedilere uygulanmalıdır. Feline Parvos gibi virüs etkenlerinden içeren karma aşı kedileri birçok viral hastalığa karşı korur. Karma aşı yavru kediler için 8-10 haftalıkken uygulanır ve 2 hafta sonra da tekrarlanması gereklidir.

Lösemi Aşısı

Yavru kedilerde lösemi virüsüne karşı korumak için bu aşı yapılmaktadır. Lösemi aşısını % 100 koruma sağlamasa da yılda 1 kez yapılması önerilmektedir. FeLV isimli bir virüs nedeniyle kedilerde üreme sorunları, enfeksiyon ve çeşitli kanser hastalıkları ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için temel aşılardan olan lösemi aşısı yapılmalıdır. Lösemi aşısı yavru kediler için 11-13 haftalıkken yapılmalıdır.

Kuduz Aşısı

Kuduz aşısı da yine yavru kedilere uygulanması zorunlu olan temel aşılardan bir tanesidir. Bu aşının yapılabilmesi için öncelikle yavru kedinin 3. aynı doldurmuş olması gereklidir. Ancak kuduz hastalığının bulaşma yolu kuduz olan bir canlı tarafından ısırılmak veya tırmanmak şeklinde olduğu için bu aşının evde yaşayan evcil kediler için uygulanıp uygulanmayacağı akılarda soru işareti yaratmaktadır. Ancak kedileri gezmeye çıkardığınız esnada da kuduz virüsü kapabilir. Eğer kediniz için gerek yok diye düşünüp kuduz aşısı yaptırmazsanız hata yapmış olursunuz.

Bununla birlikte her yavru kedinin kuduz aşısı olması yasal bir zorunluluktur. Öyle ki 3285 Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu Uygulama Yönetmeliği Kanunu’na göre kedilere kuduz aşısı uygulanması yasal bir zorunluluk olarak belirtilmiştir.  Kedileriniz için kuduz aşısı ve diğer aşıları yaptırmak ve detaylı bilgi sahibi olmak için hemen biz arayabilirsiniz.

Mantar Aşısı

Mantar aşısı özellikle eve sık sık kedi girişinin olduğu evlerdeki kedilere uygulanır. Birçok veterinere hekim bu aşıyı da aşı takvimine dahil etmektedir. Kedinize yapılan tüm aşılar bir sistemde kayıtlı tutulsa da size bir aşı karnesi verilir. Kedinizin herhangi bir rahatsızlığı olması durumunda veteriner hekime götürürken bu aşı karnesini de yanınıza almanız önemlidir.

Yetişkin Kediler İçin Aşı Takvimi

Yavru olan kediler 1 yaşını tamamladığı zaman artık yetişkin kedi kabul edilirler. Yetişkin kedilerin de aşı takvimine uygun bir şekilde aşılarını tamamlamış olması önemlidir. Kedilerin her türlü sorumluluğunu alan bizler de minik dostlarımızın sağlığı için onların aşı takvimine göre veteriner hekime götürmeyi ihmal etmemeliyiz. Yetişkin kedilere yetişkinliğin ilk senesinde genel olarak yavruluk dönemindeki aşılar tekrarlanır. Sonraki zamanlarda ise aşı periyotları 1-3 yıllık periyotlar şeklinde olmalıdır.

Kedilerin aşı sıklığı ve kedi aşıları belirlenirken mutlaka veteriner hekime danışılması gereklidir. Kedilerin genel yaşam koşullarına, sağlık durumuna göre hastalık riski ile karşı karşıya olduğu durumlara göre aşı planlaması yapılmalıdır. Bunun için kedinizi veteriner hekime düzenli kontrole götürmelisiniz. Kliniğimizde kedinize özel muayene yapılarak aşı takvimi belirlenir. Daha detaylı bilgi için bizi arayın.

Kedilerde Aşı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplerinin kedilerin aşılarını yaptırmadan önce dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

  • Aşı olmadan önce kliniğimizde yavru kedilere güzel bir bakım uygulanarak kedi sakinleştirilir ve genel anlamda bir düzelme sağlandıktan sonra aşı uygulanır.
  • Kortizon ve antibiyotik gibi ilaçları kullanan kedilerin aşı olmadan en az 1 hafta önce bu ilaçları bırakması gereklidir.
  • Kediniz aşı olmadan önce mutlaka detaylı şekilde muayene edilir ve herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı tespit edilir.
  • Kedilerde aşı öncesinde vücut ısısı 38-39 derece olması gibi etkenler dikkat edilmelidir.

Kedilerde Aşı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler aşı olduktan sonra onları stresten ve stresli ortamlardan uzak tutmalısınız. Kedi aşıları yaptırdıktan sonra genelde normal olarak halsizlik, hafif ateş ve isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca topallama ve kurdeşen dökme gibi aşı sonrası sendromlar da görülebilir.  Ancak bu durum 24 saatten fazla sürerse bizi arayın. Alerji gibi durumlar olduğunda da kliniğimizle hemen iletişime geçmenizi öneririz.

Dış parazit uygulaması yapıldıktan sonra uygulama yapılan bölgeye 24 saat boyunca temas edilmemesi gereklidir. Kedilerin aşısı bitmeden banyo yaptırılmaması da veteriner hekimler tarafından tavsiye edilir.

Kediler aşı sonrasında başka bir hayvan ile aynı ortamda bırakılmamalıdır. Aynı şekilde siz de başka hayvana temas etmemelisiniz. Çünkü başka hayvanda var olan bir hastalık sizin dokunmanız ile kedinize bu şekilde geçebilir.

Kedi Aşıları Hakkında Yanlış Bilinenler

Kedi aşılarının hastalıklara neden olduğu çeşitli toksinler içerdiği düşüncesi yanlıştır. Bunu ispat eden bilimsel bir delil yoktur.

Yaşlı kedi aşıları için aşılamaya gerek yoktur düşüncesi de tamamen yanlış bir düşüncedir. Bununla ilgili de kesin bir bilimsel veri yoktur. Yaşlı ve yetişkin kediler için aşı sıklığı farklılık göstermekle birlikte gereklidir.

Aşıları tam olan bir kedinin tüm hastalıklara karşı % 100 koruma kazandığı düşüncesi de tamamen yanlıştır. Bağışıklık sisteminin ne kadar güçlendiği kediden kediye değişkenlik gösterir.

Kedi Aşı Fiyatları

Kedi aşı fiyatları aşının çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Aşı fiyatları genel olarak şunlardır:

✅Kuduz aşısı fiyatı 700 TL
✅Lösemi Aşısı fiyatı 900 TL
✅Lösemi test 1000 TL
✅Karma aşı fiyatı 900 TL
✅İç Dış Parazit 550 TL

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre 2022 yılı sonuna kadar kedilerin mikroçip uygulanması zorunludur. Mikroçip Nedir?

EN İYİ REFERANS İYİ BİR KELİMEDİR
DUDU ERDEMİR


Kanlı ishalli köpeğimi Serkan Bey 4 günde tedavi etti. Serkan Beye teşekkür ederim.
ŞÜKRAN YILMAZ


Daha önce kedim 5. kattan düştüğünde ve aşılarında Serkan Bey kedimizle ilgilendi. Makul bir fiyatı vardı. Güleryüzlü, kibar ve ilgiliydi.
OKAN ÇİÇEK


Önce kedimizin sağlığını sonra bizi düşünüyor. Mutlaka birden fazla alternatif sunuyor. Çok düşünceliler.
HASAN HÜSEYİN DEMİR


Üsküdar veteriner kliniklerine yeni dahil olan Dr. Pati’ye gönülden referans oluyoruz.


Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği

Biz Kimiz?

Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği, diğer bölgelerdeki klinik tecrübelerindeki hizmet kalitesini Üsküdar’da devam ettirmek için kurulmuştur.


HIZLICA ARAYIN

0533 498 96 62ZİYARET EDİN

Barbaros Mah. Nuhkuyusu Cad. No:76 ÜsküdarSosyal Hesaplarımızı Takip EdinCopyright by Dr. Pati ® 2020.    KVK Aydınlatma Metni